Икономиката на България ще нарасне с 2.8 до 2.9% през следващата година, заяви финансовият министър Симеон Дянков в Русе. За да няма изненади в бюджетните приходи пък, те са планирани при икономически растеж от 2%, обяви министърът, цитиран от БТА.
И този път прогнозата на финансовото министерство надвишава тази на международни финансови институции, наблюдаващи България. Така например Европейската банка за възстановяване и развитие залага 2.5 % растеж на икономиката ни, посочи Дянков.
Справка в официалния документ на Европейската банка за възстановяване и развитие обаче показва, че институцията не прогнозира 2.5% растеж за България, както твърди министърът, а 2.3%, и по този показател страната ни е на пето място в региона.
По-рано тази година кабинетът прогнозираше, че растежът през 2012 г. ще е 4.1 до 4.5%, но оптимизмът спадна след борсовите трусове от август и данните за забавяне на възстановяването в големите европейски икономики.
Дянков изтъкна общото влошаване на перспективите пред световната икономика според ЕБВР и посочи, че институцията е коригирала прогнозите си за растеж от 3.7% до 1.6% за Европейския съюз като цяло през следващата година.
"Това е голям спад. Няколко държави са на "нула" или "минус". За България ЕБВР дава 2.5 на сто след Естония, която е с 2.6 на сто. Наше е второто място в тази част на Европа по икономическо развитие за 2012 година", обясни Симеон Дянков.
Миналата година правителството заложи икономически ръст от 3.6% за 2011 г., въпреки че редица анализатори прогнозираха той да се окаже много по-нисък. Ревизираните оценки на кабинета вече са той да стигне най-много 2.8 % в края на годината.
На въпрос дали ведомства, които са направили икономии, могат да дадат тринайсета заплата, Дянков заяви, че това е "грешна политика, но допълнителни пари трябва да се дават за извънредна и добре свършена работа, а не просто, защото си чиновник". По-късно край русенското село Кривина вицепремиерът и депутатът от ГЕРБ Пламен Нунев участваха в откриването на ремонтирания мост при село Кривина.
Освен Русе, финансовият министър Дянков посети и румънската столица Букурещ, където заяви, че бюджетният дефицит за тази година ще е около 2% от очаквания Брутен вътрешен продукт при първоначално заложени 2.5%.
За догодина пък дефицитът ще е между 1 и 1.3%, вместо до сега очакваните 1.5%.
Забавянето на икономиката ще се отрази и в силно свиване на инфлацията за тази година. При първоначални очаквания тя да бъде 3.7% вече кабинетът залага 2.5%, а за идната година прогнозата е цедите да се повишат между 2 и 2.2%
Инфлацията през септември се сви до 3.3% като според всички икономисти, които "Дневник" потърси за коментар, това е под влияние на свитото потребление на домакинствата. Това от своя страна означава, че потребителите купуват по-малко тъй като доходите им спадат, или защото не се чувстват сигурни за работните си места и предпочитат да спестяват свободните си финансови средства.
Ниската инфлация все пак означава и по-бавно обедняване на населението при замразени доходи. Начин България да се възползва от бавното покачване на цените е евентуално приемане в чакалнята на еврозоната - ERM2, тъй като стабилността на цените е неформално изискване за допускане в механизма.
Данни за бюджет 2012 все още не се оповестявани публично в България, а неофициалната причина е, че от правителството не желаят бюджетът да се включи в предизборните полемики.
Финансовият министър Симеон Дянков обаче обеща той да бъде завършен в края на тази седмица, което означава, че параметрите му може да станат известни преди евентуален балотаж.
източник: dnevnik.bg