Резултатът от президентските избори в никакъв случай не е предрешен и са възможни всякакви пренареждания. Това твърди директорът на социологическа агенция „Медиана“ Кольо Колев.
Дистанцията между първите трима претенденти за „Дондуков“ 2 – Росен Плевнелиев, Ивайло Калфин и Меглена Кунева, се скъсява до около 6%.
Ако изборите бяха днес, за кандидата на ГЕРБ ще гласуват 29,8% от избирателите, Калфин получава 23,2%, а Кунева – 17,1 на сто, сочи национално изследване на „Медиана“, проведено в страната в периода 13-17 октомври сред 1007 души.
Следват лидерът на Атака Волен Сидеров с 4,9%, синият претендент Румен Христов с 2,5% и кандидата на РЗС Атанас Семов с 1%.
Седмица преди изборите общо около 38% от българите продължават да се колебаят за кого да гласуват.
Има и огромно количество „скрити избиратели“, които не желаят да участват в социологическите изследвания, което прави изненадите още по-вероятни.
Отделно една четвърт от онези, които са се съгласили да бъдат интервюирани, се страхуват, че свободната им политическа изява може да им навлече неприятности, коментира Кольо Колев. По думите му такъв страх у хората не е имало от преди 20 години. Той е изявен най-силно в малките населени места в страната.
Все пак социологът не очаква драматично преобръщане на вота. Изненадите ще са по-скоро в чувствителното снижаване на разликата между първите трима, смята той.
За последния месец и тримата кандидати с най-високи резултати увеличават подкрепата си, сочат резултатите от изследването. Най-много е дръпнала Меглена Кунева, която е натрупала допълнителни 3% в сравнение със средата на септември. След нея се нарежда левият кандидат Калфин, който е спечелил 1,3%, а при Плевнелиев ръстът е незначителен – 0,7%.
Кандидатът на управляващите е чиста партийна кандидатура – той почти не лови гласове извън симпатизантите на ГЕРБ. За сметка на това обаче ГЕРБ-избирателите са твърдо консолидирани около неговата кандидатура.
Ивайло Калфин частично успява да разчупи рамката на чисто партийната кандидатура и привлича гласове „отвън“. Меглена Кунева пък е „меката“ алтернатива на всички останали, но проблемът при нея е, че това са традиционно несигурни избиратели.
„Битката, която предстои, няма да е римейк на изборите от 2009 г., когато противопоставянето беше основно „ГЕРБ срещу БСП“ и „ГЕРБ срещу тройната коалиция“. Сега наблюдаваме протестен вот на базата на оценката на икономическата ситуация в страната и личното материално положение“, обясни Кольо Колев.
Според него по-меката форма на протестен вот се насочва към Кунева, а по-острата – към Калфин. Така например 81% от избирателите на Калфин и 68% от тези на Кунева твърдят, че в последната една година живеят трудно или едва свързват двата края. Половината от подкрепящите Плевнелиев пък казват, че живеят много добре.
Бившият вокалист на "Хиподил" Светльо Витков пък обира младежкия протестен вот. Той стои учудващо добре в проучването с подкрепа от 0,7 на сто.