„Ситуацията е много тежка, но нека да се концентрираме преди всичко върху България. Ако гледаме прецизно на ключовите показатели, те хич не са добри. Последните данни показват увеличаване на всички негативни показатели - безработица, потребителски и фирмен дълг, намалява потребителското търсене, което може да бъде индикатор за някакъв полъх в икономиката. Ако правителството се хвали с 2 процента ръст на икономиката, то той се дължеше на засилен износ и вдигане на цените."
Това каза проф. Димитър Иванов в интервю за БНР.
„Лошото е, че у нас назрява нова ликвидна криза - в банковата система и в частния инвеститорски сектор. Фирмите нямат никакви свободни средства, на фона на всичко това ми е много трудно да прогнозирам бюджета за 2012-а година. Няма откъде да дойде ръст на БВП от 2.8-2.9 процента. За тази година ще има неизпълнение на приходите, дефицитът по консолидирания бюджет е 2 млрд. лв., не виждам къде ще намерят източници за икономически растеж в този размер. Фалитът на фирмите продължава, малкият и среден сектор не работи, кредитната пустиня ще се засили.", смята проф. Димитър Иванов.
„Правителството трябва да разбере, че кризата не може да се реши без отчетлив икономически растеж, а той може да дойде само чрез силно финансиране на публични проекти и намаляване на потребителския и външен дълг.
Европа е изправена пред три основни предизвикателства - банковата система, където рисковете са 400 млрд. евро, второ - дълговата криза, засягаща вече 7 от 17-те икономики в еврозоната, и третото - как ще се реши въпросът с цялата еврозона. Трябва да се върви към фискален съюз, а това се натъква на сериозни бариери", каза проф. Иванов.
Свидетели сме на огромен социален пожар в съседна Гърция, но изборът за Европа е да се спаси Гърция или да се спаси еврото. Икономическите показатели от първите показатели за затягане на коланите са негативни. Върви се към фалит на гръцката икономика. Според проф. Димитров, Европа е изправена пред кардинални решения, които ще повлияят върху бъдещето на България.
„В момента ситуацията е стигнала до това, всеки да се спасява както може. Очертава се възможност еврото да бъда девалвирано - до под 1 долар, за да може да се спаси европейската икономика. Съветът ми към хората е да спестяват. Годините поне до 2020-а ще бъдат много сложни и спестяванията ще са от голямо значение", съветва проф. Иванов.