Първоначална глоба от 200 до 1000 лв. за родители, които не осигуряват присъствието на детето по време на учебните занятия за задължителното предучилищно и училищно образование.
Това предвижда новият Закон за детето, заяви в интервю за Dnes.bg директорът на „Социално включване“ Елена Кременлиева. При повторно нарушение санкцията скача на 500-2500 лв.
Така за първи път законово е определено задължението на родителя детето му да ходи на училище. В момента единствената санкция за родителите, чиито деца имат неоснователни отсъствия от учебния процес, е лишаването от детски надбавки.
Във връзка с коментираната през последните седмици глоба до 5000 лв. за родители, оставили детето си без надзор, Елена Кременлиева каза, че това не е нещо ново и буди притеснение фактът, че много родители чуват за първи път за тази мярка.
"Първата отговорност е на родителя, той трябва да знае къде се намира детето му", добави още тя. Всеки случай ще бъде разглеждан детайлно и ще се решава от конкретния случай. Дете, което играе пред блока и майка му го вижда през прозореца, не е оставено без надзор, поясни Кременлиева.
Целта на промените не е да се плашат родителите. Те ще имат превантивен, а не санкциониращ характер, допълни тя.
Според нея в новия закон ще бъде реализиран на практика координационният механизъм за действие за децата в риск или деца, жертви на насилие. Механизмът е свързан с начина, по който се извършват действията на ангажираните институции, т.е. не само социалният работник ще определя оценката на ситуацията. Полицията, социалните и доставчиците на социални услуги също ще бъдат включени в процеса. От ведомството изразиха увереност, че методът ще бъде ефективен.
Кременлиева поясни още, че текстът на подготвяния закон не е окончателен. Той ще бъде представен за публично обсъждане през ноември не само в София, но и в цялата страна.
В разискванията ще може да се включат всички, които имат идеи и предложения. От ведомството разчитат и на активността на родителите, а не само на неправителствения сектор. Ще бъде взето предвид мнението и на психолози и медицински работници, социалните работници и съдебната власт, с която са консултирани промените.