Брюксел отказа на Русия специален статут за "Южен поток"
2011-10-25 06:17:22
Европейската комисия се отказа от идеята да бъде подписано междуправителствено споразумение с Русия, установяващо специален правен режим на трансгранични проекти, включително за строителството на газопреносната мрежа "Южен поток", която се предвижда да минава през България.
Съобщението е на агенция "Интерфакс", цитираща пресслужбата на Министерството на енергетиката в Москва.
Русия предлагаше в документите да се впише възможността за даване на "Южен поток" на статут на трансевропейска мрежа (TEN) или заради него да се разработи правен режим за трансгранични проекти. Най-важната за Москва последица от това щеше да е даването на възможност бъдещият газопровод да бъде изваден от компетенцията на европейските и националните регулатори и т.нар. Трети енергиен пакет, съгласно който собственикът на тръбите трябва да е различен от доставчика на суровината в тях.
Освен това руснаците неведнъж искаха "Южен поток" да получи отстъпките, на които се радва смятаният за конкурентен проект Nabucco.
"Направихме презентация на "Южен поток" в Брюксел, изпратихме на Еврокомисията предложенията си, но те не подкрепиха идеята да се подпише такъв документ", обяснява източникът. Агенцията припомня, че презентацията е била през май и тогава еврокомисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че комисията ще продължи да подкрепя строителството на "Южен поток" и няма да му налага някакви особени нормативни изисквания.
Също тогава е повдигнат от Министерството на енергетиката въпросът за междуправителствено споразумение, макар че Йотингер изрично каза, че за Брюксел проектът не е приоритетен за Европа, а е поредният маршрут да разнообразяване на доставките на синьо гориво.
Друг източник на Агенцията за нефтена информация (АНИ) допълва, че една от причините да няма подписване, е че Европейската комисия продължава да настоява за оформянето на т.нар. Южен коридор. Негова основа трябва да представляват "Транскаспийският газопровод" и Nabucco. Предложенията на руската страна изхождаха от приоритета, който Москва дава на "Южен поток", който според нея е важен за енергийната сигурност на континента.
Нежеланието на ЕС да подпише междуправителствено споразумение няма да доведе до отказ на Русия от реализиране на проекта, уточнява източникът на агенцията, но приоритетно значение може да се даде на развиването на газовите и инфраструктурни проекти на изток от Русия.
Междувременно Европейският съюз реши да започнат преговори с Туркменистан и Азербайджан за реализиране на "Транскаспийския газопровод" за пренос на газ от Централна Азия до Европа по дъното на Каспийско море. Русия и Иран веднага се обявиха против.
Във вторник министърът на енергетиката на Русия Сергей Шматко заяви, че преговорите с Европейската комисия за Третия енергиен пакет са в безизходица. По неговите думи Москва продължава да настоява за запазване на дългосрочните договори с потребителите и допускане на доставчиците до участие в инфраструктурни проекти.
По-късно министерствот оуточни, че между ЕС и Русия са възникнали "разлики в идеологическите подходи".
В момента изработваме варианти за правна защита на интересите на руските компании, включително чрез сключване на международни договори с ЕС и между Русия и страните от съюза, допълват от пресслужбата на министерството.
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...