Европейският парламент прие резолюция, с която подкрепи пълното отваряне на трудовия пазар в ЕС от януари 2012 г. за граждани на България и на Румъния.
Резолюцията бе приета в резултат на доклада на румънския евродепутат от ЕНП Траян Унгуреану, предаде БТА.
Той отбеляза, че официалните данни на Европейската комисия доказват, че работниците от Източна Европа не са допринесли за увеличаването на безработицата и не са навредили на социалните системи в страните, в които са се заселили.
Унгуреану цитира данни, според които брутният вътрешен продукт в страните, приели работници от Източна Европа, е нараснал с един процент.
ЕП призовава държавите в ЕС да преразгледат въведените правила за преходните периоди до пълното отваряне на своите трудови пазари, както и да отменят изцяло ограниченията от 1 януари 2012 г., преди максималния срок за действие на забраната в края на 2013 година.
В дългосрочен план тези ограничения могат да окажат лошо въздействие на основните ценности и права, залегнали в договорите за ЕС, например правата за свободно движение, недискриминация, солидарност и равни права, пише в резолюцията.
Депутатите изразяват съжаление за последните законодателни предложения в някои европейски държави, които възнамеряват да възобновят вече отменените ограничения и призовават ЕК да провери дали това не е в разрез с европейското право.
В резолюцията се изразява безпокойство от слабото приложение в националните законодателства на директивата, осигуряваща свободното движение на работниците и техните семейства в ЕС. Депутатите призовават комисията, ако счете за необходимо, да предприеме наказателни процедури срещу държавите нарушители.
В текста се отбелязва, че настоящите процедури за взаимно признаване на професионалните квалификации са поредното голямо препятствие за работниците и тяхното движение в Общността, като ЕК е призована да промени действащите правила по този въпрос.
На този етап Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия поддържат ограниченията до своите трудови пазари за българи и румънци, а от това лято Испания възобнови забраната за наемане на работници от Румъния.