Пенсионната реформа няма да се отлага, защото ситуацията в Националния осигурителен институт (НОИ) е изключително драматична, каза пред журналисти министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той участва в среща с работодатели и синдикати в Българската стопанска камара (БСК).
На срещата присъстват управителят на НОИ Христина Митрева и изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов.
В момента дефицитът в НОИ от по-малко внесени осигуровки за първото полугодие е 206 млн. лева, отбеляза социалният министър. По думите му макрорамката предвижда 50 млн. лева по-малко дефицит за следващата година, над 300 млн. лева по-малко за 2012 г. и над 570 млн. лева по-малко за 2013 г.
Министър Младенов е категоричен, че системата трябва да се стабилизира и на входа, и на изхода. Още следващата седмица в Министерския съвет ще се гледат промените, а парламентът ще ги гласува през септември. Министерството на финансите ще предложи пакет от законодателни мерки за увеличаване на приходната част в бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Според Младенов основното различие между работодатели и синдикати е размерът на осигурителната вноска за в бъдеще.
Преди днешната среща работодатели заявиха, че на срещата им с премиера са се договорили осигуровките да не се вдигат до края на 2012 г., а криминализирането да се отнася само за укриване на осигуровки, а не за неплащането им.
След срещата с премиера в петък синдикатите обявиха, че има съгласие осигуровките да се вдигат още от следващата година. Те заявиха пред журналисти на днешната среща, че няма да отстъпят от искането си осигуровките да растат плавно като увеличаването да започне още от следващата година.
Работодателите настояват плавно да растат едновременно и необходимият стаж и необходимата възраст за пенсиониране, тъй като по думите им, ако се увеличи само стажът, ще бъдат дискриминирани по-квалифицираните работници – тези, които са завършили висше образование.
Според бизнеса трябва да има мерки, които да предвиждат аналогово плащане по браншове, както и намаляване на възможностите за кешови плащания, заплатите да се изплащат само чрез карти.
Бизнесът настоява и за достъп на НАП до кредитните досиета.