"Предлагаме да се запазят клиничните пътеки в болничната помощ, като се преработи наредба 40 много клинични пътеки да бъдат разделени на две, както и да се въведат нови, което на практика е реална подготовка към преминаване към диагностично-свързани групи (ДСГ)". Това заяви от името на Българския лекарски съюз (БЛС) председателят на организацията Цветан Райчинов.
Той уточни, че ДСГ са финансов инструмент, а не метод за лечение и без предварителна подготовка и яснота няма как да бъдат въведени.
От БЛС предлагат в рамките на шест месеца от големите болници да се събира информация за това колко и какви са случаите, постъпили за лечение, какви средства се разходват за допълнителни консулти и лечение. Лекарският съюз предлага още да има възможност за оптимизиране на условията на работа на семейните лекари по отношение на подобряване на достъпа до медицински услуги.
В специализираната медицинска помощ от БЛС смятат, че трябва да се въведе т.нар. амбулаторен случай – с едно направление пациентът да има право на повторен контролен преглед при специалист в рамките на определен срок, като се заплати сумата за прегледа, а последващото лечение, в случай че е здравноосигурен, е по линия на Националната здравноосигурителна каса. Лекарският съюз предлага още анестезиологията и патоанатомията да бъдат отделени като самостоятелна група със съответното заплащане.
По повод бюджета за здравеопазване за 2012 г. Райчинов заяви, че в приходната част на средствата на НЗОК в размер на два милиарда и шестстотин милиона лева се пропуска очакваното увеличение на тези приходи от увеличението на минималната работна заплата, която е 270 лева, а от април идната година се очаква да стане 290 лева. Това са около 80 и 120 милиона за следващата година, които би трябвало допълнително да влязат в системата от здравноосигурителни вноски, смята Райчинов.
По думите му остава неизяснен въпросът за 340 милиона лева трансфер от НЗОК към Министерството на здравеопазването – за какви дейности, по какви направления са изхарчени. За това очакваме отговор от министъра на здравеопазването, допълни Райчинов. Според него неизяснен остава и въпросът за какви плащания са насочени 90 милиона лева от здравни вноски, които се предвиждат като трансфер към министерството за следващата година. Тези средства, според БЛС, трябва да останат в здравната каса, тъй като по закон с тях трябва да се плащат само дейности за здравноосигурени пациенти.