Лидерите на 27-те страни в ЕС са постигнали тази вечер на заседанието си в Брюксел политическо решение, свързано с изхода от кризата в еврозоната. Това съобщи премиерът Бойко Борисов, който участва в заседанието на Европейския съвет.
Той изрази очакване решението да бъде потвърдено и на заседанието на лидерите на 17-те страни от еврозоната, което започва към този час. Премиерът уточни, че постигнатото политическо решение засяга начина, по който да се капитализират банките – те трябва да постигнат 9-процентна капиталова адекватност.
Борисов отбеляза отново, че сега банките в България имат 15 процента капиталова адекватност. Той допълни, че в споразумението отсъства предложението страните в тежко положение да плащат по-малка част от стойността на проектите, съфинансирани от европейските фондове, съобщава БТА.
В отговор на въпрос премиерът уточни, че гръцките банки в България са отделни юридически лица и също са длъжни да се съобразяват с изискването за 15 процента адекватност, като това се наблюдава внимателно от Българската народна банка.
Клоновете на гръцките банки у нас имат и много имущество като мрежа и активи, добави той.
Попитан каква е цената за кризата, която плаща нашата страна, премиерът коментира, че България плаща дълго време индиректно с всички проблеми, които се наблюдават в региона – още от първите стачки в Гърция и затварянето на общата ни граница.
Ние сме поели много отдавна пасиви, а това, което се предлага сега, се надявам гръцкото правителство да го приеме и въведе бързо, допълни той.
Когато всеки ден се говори за кризи, това плаши инвеститорите, намалява доверието, хората се стресират и това влияе на вътрешния пазар, на потреблението – това дава като последица куп неприятности, коментира премиерът.
В отговор на въпрос той добави, че на този етап България няма да участва с пари в решаването на текущите проблеми, защото не е в еврозоната, но страната ни е за европейска солидарност и за дисциплина.
По неговите думи в залата на Съвета са прозвучали призиви днешната среща да бъде една от последните, на които се говори за "слабите" страни в ЕС, които са допуснали големи бюджетни дефицити и не са подготвили банковите си системи, а са давали големи пенсии и заплати, и са взимали и харчели повече пари, отколкото са изкарвали.
Според прозвучалите позиции е била тази да започне да се говори за страните, които са въвели и изстрадали ограниченията, съгласно споразуменията от Маастрихт и за които е редно да бъдат поощрени, сред които и България.
Надявам се, крайно време е, да дойде Съвет, на който да говорим за държавите, които спазват критериите от Маастрихт и финансова дисциплина.
Говоренето за тези, които са харчели, без да си направят сметката, вече започва да има отрицателен ефект в дисциплинираните държави, коментира премиерът.
източник: dnes.bg