По традиция след всички избори досега всяка партия, всеки участник в надпреварата успява да открие нещо хубаво за себе си в крайния резултат.
Това пише в свой анализ социологът Ия Петкова-Гурбалова от "Афис", агенцията, с която работи Dnes.bg.
"БСП навярно ще наблегне на това, че резултатът очевидно показва съвземане от тежкия удар, който партията претърпя на парламентарните избори през 2009 година, превъзмогна кризата и очевидно преминава към електорален растеж. Нещо повече – гласовете за червената партия са повече не само спрямо резултата от 2009 г., но и номинално спрямо предходните местни избори през 2007 г., когато БСП беше първа сила в местната власт и беше управляваща в страната.
Истински добрата новина за БСП е, че след тези избори по пътя към следващите парламентарни избори това е единствената алтернатива, другите претенденти за нова алтернатива се провалиха", пише тя.
Според нея ДПС си е взела своето, а десните, Атака и РЗС на втория тур отново се пришили към победителя и са дали повторна заявка за участие в управляващата коалиция.
"Дали ГЕРБ в очерталата се ситуация ще ги приеме без уговорки, предстои да научим.
Кои са лошите новини? На първо място това е зародилото се обществено недоволство от начина, по който се организираха и проведоха изборите.
Хаосът, безобразията, натискът по места, както и увеличеното продаване и купуване на гласове, от една страна, дискредитират демокрацията в България, от друга – са предупреждение, че поредната порция доверие към управляващите ще бъде последна, ако не променят по някакъв начин отношението си към правенето на политика и не сменят модела на своето поведение спрямо останалите политически играчи. При всяко едно положение предупредителният сигнал е изпратен и отсега е ясно, че на следващите избори ще има смазващ наказателен вот, ако изборите се проведат по същия начин.
Между двата тура действаха два мотивиращи фактора. Първият – заради безобразната организация на първия тур, вторият – заради очакваната намеса на ДПС в полза на единия от кандидатите за президент.
Първият фактор се основаваше на реални впечатления от случилото се, вторият си остана мит до края, но повдигна националистическия вот на балотажа.
В крайна сметка пропагандата се пребори с реалния живот и победи. Извън всякакво съмнение е, че Росен Плевнелиев и без тези маневри можеше да спечели изборите и да стане президент, без да му се налага оттук нататък да дава неприятни обяснения.
Като цяло изборните резултати не се разминаха с предизборните прогнози и в този смисъл големи изненади нямаше. Случилото се обаче остави един горчив вкус в масовите нагласи, че се играе за победа със всички средства и на всяка цена", допълва Ия Петкова-Гурбалова от социологическа агенция "Афис".