Корупцията и организираната престъпност са "кокошката, която снася златни яйца" за властта в България, е изводът на политолога Румяна Коларова, един от авторите на изследване на корупцията и политиката.
От 12 години приоритет на всяко правителство е борбата с корупцията и организираната престъпност, опозицията критикува управляващите основно по тази тема, но "всички я пазят – никой не я убива, всеки я ползва".
"РискМонитор" е изследвал мястото на парламента в борбата с корупцията в периода 2001–2011 г. и изводът е, че ролята на депутатите е "въртяща се врата", всеки следващ парламент се бори срещу корупцията на предишното мнозинство, но не и на "своите".
"Като че ли всички имат полза от тази тема и до момента никой не се е оказал достатъчно недалновиден, за да убие тази своеобразна златоносна кокошка", коментира Коларова. Според доклада на "РискМонитор", базиран на над 20 интервюта с политици и журналисти, първият проблем на парламента в борбата с корупцията е дефицитът на професионализъм.
Освен това липсват елементарни механизми като етичен кодекс и правила за лобирането. Това са двата големи дефекта, които от самото Народно събрание генерират корупция и организирана престъпност чрез законите, смятат авторите на изследването.
Въпреки че има няколко опита за създаване на етичен кодекс и закон за лобизма, всяко мнозинство изоставя темата около втората година на власт. Като пример Ковачева даде скандала с депутатите, приели скъпи мобилни телефони, които не бяха санкционирани, защото няма Етичен кодекс.