Соцлидерът Сергей Станишев трябва да подаде оставка. Това е била най-честата реплика сред червените в изборната нощ, пише „Монитор”. Най-бесен от резултата бил дългогодишният шеф на щаба Румен Петков, който пресметнал, че на базата на резултатите
червените за първи път от създаването на националното сдружение на общините (НСОРБ) през 1993-а няма да могат да изберат председател.
Печелим фалиралите общини като Сливен и Видин, а губим икономически силните градове като Благоевград и Севлиево, недоволстват на „Позитано” 20. Най-ядосани били в лобито на президента Георги Първанов, които са известни и като „кметското лоби” в партията, тъй като се състои предимно от бивши градоначалници, запознати с лостовете, които дава местната власт.
Те пресметнали, че печалбата в Северозападна България и загубата в североизточната част на страната била като смяната на кон за кокошка.
Преди имахме 10 области, сега имаме 8, но разликата е съществена, анализират ситуацията червените, цитирани от "Монитор". Сред погрешните лични решения на Станишев се отчита и лансирането на Борислав Гуцанов, който дори не достигна до балотажа във Варна. Никой не ни е бил така зле, дори и Иван Костов, гневят се червените, които винаги са държали пристанищата – Варна, Бургас, Русе. Сега обаче Столетницата се е оттеглила в по-малките областни градове.
Окончателните данни показват, че БСП печели в 79 общини, а не в обявените от Станишев в изборната нощ 93.
Така на практика лидерът като шеф на предизборния щаб се е провалил и в трите цели, които си постави за вота „2 в 1” - най-много кметове, най-много общински съветници и избор на президент. Губим всички позиции – не само президентската власт, но и местната, която винаги е била наша, ядосват се червените извън близкото обкръжение на експремиера. Те болезнено приемат и загубата на всички подстъпи за Бузлуджа, пише още изданието.
Огромна част от партията недоумява поведението на лидера в изборната нощ.
Станишев се държал като победител, а не като човек, довел БСП до най-разгромната загуба. Най-стряскаща била новината, че Изпълнителното бюро било решило да не подава оставка, а да „продължи да си върши работата”.
Изключително обиден и огорчен от ситуацията бил и кандидатът на БСП за вицепрезидент Стефан Данаилов, който в изборната нощ едва сдържаше сълзите си.
Въпреки недоволството до принудителна оставка трудно може да се стигне, тъй като смяната на председателя на соцпартията се гласува само от конгрес.
Според стари партийци, ако това ръководство направи отчетно-изборната кампания и свика нов конгрес, той ще преповтори безпричинното задоволство от изборната нощ. Много от социалистите отчитат, че единственият, който може да обедини лобитата в партията, е президентът Георги Първанов, който от януари напуска „Дондуков” 2, пише още "Монитор". Според изданието обаче държавният глава не се виждал в ролята на Петър Стоянов.