"На пръв поглед несекващият успех на ГЕРБ изглежда странен, тъй като премиерът Борисов не спази много от обещанията си, дадени преди две години след победата му на парламентарните избори", пише днес влиятелният германски вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ) в кореспонденция на Михаел Мартенс под заглавие "Успехът на неизпълнените обещания".
"За повечето българи стандартът на живот не се е подобрил - дори напротив, корупцията бушува навред, обявената цел на правителството за влизане в еврозоната не беше постигната, проваля се и членството в Шенген", посочва кореспондентът на вестника за Балканите, обяснявайки, че успехът на сегашната власт се дължи най-вече на дълбокото разочарование на българите от предишните правителства.
"Борисов превърна това разочарование от политиката в своя програма. Той си служи с кратки, запомнящи се изречения и се представя за нещо като антиполитик - човек, който е попаднал случайно във властта, макар че много повече му се иска да си пие бирата и да говори за футбол със старите си приятели от времето, когато е бил бодигард, а най-вече му се говори за коли. Всяка седмица той открива някоя нова улица. Ако не се намери такава, от немай къде Борисов открива детски градини или пречиствателни станции, но с видимо по-малък ентусиазъм", разказва Михаел Мартенс всекидневието на българския премиер.
Кореспондентът описва и някои изказвания на Борисов, изразявайки учудване, че те не са предизвикали критична обществена реакция - като описанието му на лидера на комунистическия режим Тодор Живков като "политик, който е направил много повече от всички след него", или изявлението му, че българите трябва да бъдат държани на къса каишка. "По време на предизборната си кампания новият президент обеща, че ще се бори срещу корупцията, за да модернизира и европеизира България. В такъв случай е истински късмет, че преди да стане министър на регионалното развитие, Росен Плевнелиев е бил в строителния бранш, за който се знае, че има непредубедено отношение към феномена корупция", пише още авторът, като допълва, че подобно отношение към подкупността има и българското правосъдие. "Правителството също не е особено убедително в битката си срещу корупцията"Ако новият президент Плевнелиев не се справи с корупцията, той може да завещае тази задача на наследника си, който би могъл да се казва Бойко Борисов. Премиерът вече обяви, че ще се кандидатира на президентските избори през 2016 година. И макар впоследствие да се отказа от тези си думи, през идните 5 години Борисов има достатъчно време, за да ги преосмисли още веднъж".
източник: dnevnik.bg