Все по често фирмите, които търсят финансиране, но им е било отказано, така и не разбират защо се е случило това. Изводът е изследване на Националния статистически институт на достъпа на компаниите до свежи пари, в което се съпоставят данни от 2007 и 2010 г.
Пълният текст на съобщението от НСИ
Изтегляне
Най-често фирмите търсят свежи пари чрез заем, който очакват да е най-търсената форма от тях и през следващите две години. Две трети от анкетираните компании са прибягвали и към банковия овърдрафт и лизинга.
Когато на фирмите се отказва заем, най-често това става без да се изтъкнат причини, сочат резултатите от проучването. С хода на кризата тези случаи зачестяват и са около 40 на сто от всички откази. Ако все пак се прави някаква обосновка, заемодателите изтъкват най-често недостатъчното обезпечение, рисковия потенциал на компанията, лош кредитен рейтинг и недостатъчен собствен капитал.
Сравнението на ситуацията в годините преди и след началото на кризата показва, че делът на постигналите пълен успех при заемодателите намалява, а нарастват частично успелите и несполучилите. В същото време все по-често от фирмите се очаква да осигурят поръчители - самия собственик или управителят, членове на семействата им, приятели.
Пред финансиращите институции най-голям успех имат, както през 2007 г., така и през 2010 г., дружествата от сектора "Професионални дейности и научни изследвания, а също от "Създаване и разпространение на информация и далекосъобщения". Най-големият процент отрязани от финансиране е сред промишлените предприятия.
И преди кризата, и сега над 60% от представителите на компаниите смятат, че лихвените проценти са доста високи, а над една трета от тях намират за неприемливи нелихвените условия - падеж, срок на изплащане, обременяващи юридически клаузи.
Какво ще ограничава бизнеса през 2011 - 2013 г. Ето какво прогнозират анкетираните компании:
Обща икономическа перспектива - 19.5%
Ограничено търсене на вътрешния пазар - 17.2%
Нови конкуренти - 12.1%
Ценова конкуренция - 9.6%
Утежнени закони - 8.7%
Недостатъчни финансови средства - 7.8%
Труден достъп до информационни технологии - 0.1%