Гърция официално се отказа от референдума за спасителния план на ЕС, съобщиха от финансовото министерство в Атина.
Министърът на финансите Евангелос Венизелос е поел този ангажимент в телефонни разговори с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, заместник-председателя на ЕС и еврокомисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен и германския финансов министър Волфганг Шойбле, предаде Ройтерс.
„Господин Венизелос информира събеседниците си за решението да не се провежда референдум“, се казва в съобщението.
Вчера беше съобщено, че премиерът на Гърция Георгиос Папандреу е смекчил позицията си за референдума, като допусна възможността за отказ от него.
Папандреу предизвика тази седмица гнева на ЕС, като заяви, че възнамерява да подложи на гласуване на референдум постигнатото на 26-27 октомври споразумение за финансова подкрепа на страната му.
В сряда президентът на Франция Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел поставиха фактически ултиматум на Гърция, като заявиха, че провеждането на подобно допитване може да доведе до излизане на Гърция от еврозоната.
Лидерите на еврозоната и на МВФ дадоха да се разбере, че Атина няма да получи поредния транш, докато не реши дали иска да остане член на еврозоната.
В тази ситуация водещите политически сили в Гърция заявиха, че са готови за консенсус за първи път от началото на кризата и да подкрепят споразумението в парламента.
Премиерът Папандреу беше изправен пред сериозна криза в правителството и в управляващата партия. Късно довечера му предстои критично важно гласуване на вот но доверие на кабинета.
Папандреу заяви снощи, че ако бъде постигнат консенсус между политиците в страната, референдум няма да бъде необходим.
Опозицията обаче поставя оттеглянето на Папандреу и провеждането на предсрочни избори като условие за подкрепата си. Самият премиер пък не желае да подава оставка.