Мюсюлманите в Босна и Херцеговина са свързани с традицията на толерантността. Неотдавна обаче американското посолство в Сараево бе обстрелвано от вакхабистки терорист. Реална ли е опасността от радикализиране на исляма?
Сред познавачите на исляма босненските мюсюлмани минават за либерални, толерантни и отворени към света. Те са в по-голямата си част сунити и се числят към ханафитската правна школа, за която се смята, че е особено отворена към диалог. В Босна има вековна традиция на мултиконфесионалния живот. Вакхабизмът, консервативно-догматичното направление на сунитството, което господства например в Саудитска Арабия, никога не е пускал корен в Босна.
Войната в Босна и Херцеговина в началото на 90-те години води до друго развитие. Поради преследванията и обсадата при някои босненци започва процес на радикализиране. Същевременно в Босна идват фундаменталистки мюсюлмани - 2000 бойци от различни арабски страни, между които и някои с връзки с Осама бин Ладен. След Дейтънския мирен договор от 1995 г. някои от тези ислямисти остават в Босна и получават босненско гражданство. Те набират млади хора като религиозно попълнение, с помощта на саудитски фондации строят джамии и се посвещават на разпространението вакхабитското направление на исляма. За крепости на фундаментализма днес се смятат няколко села в Източна Босна и пищната джамия "Крал Фахд" в Сараево.
Тревожно развитие
Вакхабизмът се отличива с много непреклонно и консервативно тълкуване на Корана и е за последователно прилагане на шарията, традиционното ислямско право. Според специалиста по ислямистика Резид Хафизович онези в Босна, които наричат себе си вакхабисти, са много войнствени и се застъпват за ценности, които нямат общо с исляма. Те са "не толкова религиозно, колкото политическо движение". Точно по тази причина влиянието им буди сериозна загриженост.
Няма официални данни за това колко са вакхабитите сред близо два и половината милиона мюсюлмани в Босна и Херцеговина. Според вътрешния министър Ахметович вакхабитите наброяват "не повече от 5000". Те нямат официални организации от рода на съюзи и партии; публичните им прояви са по-скоро рядкост. С обществеността комуникират главно чрез своите уеб-портали. Чрез тях привличат и нови привърженици, включително като им обещават финансова изгода. Интернет-порталът "Вести" например твърди, че някои нови вакхабити получили по 400 щатски долара месечно, затова че преминали към радикалното направление.
Силно преувеличено е да се говори за заплаха от "божиите бойци на Балканите", но не бива и да се подценява опасността от военен ислямизъм в Босна и Херцеговина. Случаят с 23-годишния Мевлит Ясаревич, който в края на октомври тази година обстрелва с калашник американското посолство в Сараево и тежко рани един полицай, не е единичен. През юни миналата година пред полицията в Бугойно беше взривена бомба, при което загина 1 полицай, а шестима бяха ранени.