Заплатата вече не е основен мотив за избор на работно място. Това разкрива вторият световен годишен доклад за технологии Cisco Connected World Technology Report. Желанието на младите специалисти и студенти да използват социални мрежи, мобилни устройства и интернет по-свободно на работното място повлиява на избора им на бъдеща работа повече и от заплатата, сочат резултатите.
Според проучването един на всеки трима студенти и млади служители на възраст под 30 години би предпочел свободния достъп до социални медии, гъвкавата употреба на устройства и трудовата мобилност пред заплатата, когато приема предложение за работа.
Двама от всеки пет студенти и млади служители заявяват, че биха приели по-ниско платена работа, която предлага по-голяма гъвкавост по отношение на избора на устройства, достъпа до социални медии и мобилността, отколкото по-високо платена работа, предлагаща по-малко гъвкавост.
56% от студентите в световен мащаб заявяват, че ако попаднат на компания, която забранява достъпа до социални мрежи, те или не биха приели предложението за работа, или биха се присъединили към компанията и биха открили начин да заобиколят корпоративната политика.
Близо 64% от студентите заявяват, че планират да попитат относно политиките за употреба на социални мрежи по време на интервю за работа, а един на всеки четирима заявява, че това ще бъде ключов фактор за неговото решение да приеме дадено предложение.
Половината от студентите и младите служители заявяват, че биха предпочели да загубят портфейла си, отколкото своя смартфон или мобилно устройство.
Седем от всеки десет смятат, че устройствата, предоставени от компанията, трябва да бъдат разрешени както за бизнес, така и за лична употреба, поради смесването на работните и личните комуникации в ежедневието им.
29% от студентите в световен мащаб смятат, че след като са започнали работа, е по-скоро тяхно право, а не привилегия, да имат възможността да работят дистанционно с гъвкав график.
Около 70 на сто от запитаните смятат, че не е необходимо да бъдат в службата редовно, с изключение на важните срещи. Един от четирима вярват, че тяхната продуктивност ще се увеличи, ако им бъде разрешено да работят от вкъщи или дистанционно. В сравнение доклада от 2010 г., данните от 2011 г. посочват, че следващото поколение служители все повече наблягат на гъвкавостта и мобилността, както и нетрадиционните стилове на работа.