Над 42% от компаниите в България са семейни. Това сочи експериментално проучване на Националния статистически институт, поръчано от Асоциацията на фамилния бизнес.
Фамилните компании са реализирали 38 млрд. лв. оборот през миналата година.
Данните са получени от годишните отчети за дейността на фирмите през 2010 година. На въпрос „Фамилен бизнес ли е дейността на вашето предприятие?” над 156 000 от общо 370 000 икономически активни фирми, представили годишен отчет за дейността в НСИ, са отговорили, че са семейна собственост.
Над 17% от произведената в България продукция е резултат от дейността на семейните компании. Те осигуряват и 28% от работните места в частния сектор, или една трета от работещите у нас са заети в семеен бизнес.
„Данните на НСИ показват, че фамилният бизнес у нас има сериозно присъствие в българската икономика“, заяви на пресконференция Христо Илиев, председател на Асоциацията на фамилния бизнес.
Търговията и услугите са сферите, в които функционират най-голям брой фамилни компании. Над 43% от семейните фирми в България са в сектора на търговията.
В сектора на услугите пък работят над 37% от фирмите, докато заетите в тях представляват над 28% от всички работещи в семейни дружества. В сферата на промишлеността работят 9% от фамилните фирми, но в тях са ангажирани почти една четвърт от работещите във фамилния бизнес.
Оборотът на фамилните компании представлява около 20% от този на всички функциониращи в страната фирми. Над 17% от произведената в България продукция е в резултат от дейността на семейните компании. Този вид фирми осигуряват и 28,3% от работните места в частния сектор в страната. Брутните инвестиции в дълготрайни материални активи на фамилните фирми пък представляват 16% от всички инвестиции в страната.
Според определението фамилни са фирмите, в които контролният пакет от капитала е собственост на основателя, негови деца, съпруг или съпруга, родители или други преки наследници, като поне един представител на семейството участва официално в управлението на фирмата.