Германският канцлер Ангела Меркел отхвърли идеята за произвеждане в Германия на референдум за политиката на ЕС и спасителните планове за задлъжнели страни членки на еврозоната, предаде ДПА.
В ексклузивно интервю за агенцията, което бе разпространено днес, Меркел отхвърли идеята, лансирана миналата седмица от генералния секретар на традиционния съюзник на Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера - Християнсоциалния съюз (ХСС) - Александър Добринт.
Политическият съюзник на канцлера, който критикува прехвърлянето на част от националния суверенитет на Германия на ЕС, иска гражданите да бъдат включени в процеса на взимане на решения по ключови за европейското единство въпроси. Добринт направи своето предложение в момент, когато Гърция планираше да организира референдум за еврото - идея, от която обаче впоследствие се отказа, отбелязва ДПА.
В интервюто Ангела Меркел отправи отново своя призив за внасяне на промени в договорите за създаване на еврозоната, за да не бъде позволено на страните членки да имат голям бюджетен дефицит. Необходимо е европейските институции да бъдат оправомощени да се намесват, в случай че дефицитът в даден национален бюджет е прекалено висок, се аргументира тя. Меркел предупреди, че "в противен случай (системата) няма да работи добре", като припомни, че сега бюджетът на страните от еврозоната е изцяло в правомощията на техните правителства. Иновациите са ключът към бъдещето на Европейския съюз, подчерта германският канцлер. Тя се обяви за големи инвестиции в образованието и научните изследвания.
"Ние нямаме удивително бързо растящ пазар, нямаме огромни валутни резерви и Европа не е континент, който е много богат на (природни) ресурси. Онова, което имаме, е нашият културен опит, политическа стабилност и способност да правим нововъведения", отбеляза Меркел. Тя предупреди, че "ако един ден се озовем в ситуация, при която не можем да произвеждаме най-новте продукти, ние няма да сме особено привлекателни".
Германският канцлер защити своите нови планове да се откаже от своята отдавнашна политика срещу въвеждането на минимална работна заплата в страната. ХДС трябваше да "намери отговори, които отговарят на времето", изтъкна Меркел. Тя припомни, че социалдемократите са направили завой на дясно, като са одобрили увеличаването на възрастта за пенсиониране до 67 години, и отбеляза, че "ние може би отидохме на ляво, (като подкрепихме въвеждането на) минимална работна заплата". "Светът се променя и всички партии трябва да предлагат правилните отговори", каза в заключение Меркел. БТА