Българският апарат "Люлин Фобос", който е част от руския проект с широко международно участие "Фобос-Грунт", не успява да се насочи към своята цел - спътника на Марс Фобос, предаде Ройтерс, позовавайки се на директора на Федералната космическа агенция (Роскосмос).
Космическият апарат бе изстрелян рано тази сутрин от космодрума в Байконур, Казахстан.
Шефът на Роскосмос Владимир Поповкин съобщи, че двигател на "Фобос-Грунт" е направил два неуспешни опита за запали, след като апаратът е достигнал земната орбита.
Това поставя успеха на мисията под въпрос, отбелязва Ройтерс. Антон Ледков от руския Института за космически изследвания към Руската академия на науките твърди във форум на официалния сайт на мисията, че "Фобос-Грунт" не изпраща информация.
Според Поповкин обаче контактът с космическия апарат не е загубен и Роскосмос разполага с три дни, за да го пренастрои, преди батериите да се изтощят. Той определи ситуацията като непредвидена, но увери, че тя се е подобрила в сравнение с нощта и има изход от нея, предаде по-рано ИТАР-ТАСС.
Поповкин отбеляза, че "автоматичната междупланетна станция е излязла на опорна орбита и горивото не е загубено". "Днес, в течение на деня, ще информираме всички за ситуацията", обеща шефът на Роскосмос.
Припомняме, че апаратурата "Люлин Фобос" е създадена от екип от учени от Института за космически и слънчеви изследвания към БАН /ИКСИ-БАН/. На пресконференцията присъстват проф. д-р Петър Гецов - директор на ИКСИ-БАН, проф. Цветан Дачев - ръководител на проекта "Люлин-Фобос", както и членове на колектива, създал апаратурата.
С "Люлин Фобос" ще се извършва изследване на радиационните условия и на дозите на облъчване в хелиосферата на разстояния от 1.0 до 1.5 астрономически единици от слънцето и в пространството около Марс, посочват учените. Уредът ще оценява и радиационните дози, получавани от системите на космическия апарат.