Те идват в Германия с надеждата, че в тази образцова страна честният труд се възнаграждава с честно заплащане. Но надеждите им биват бързо попарени - от безскрупулни мошеници. Има ли кой да помогне на измамените българи?
"Не можем да се оплачем от липса на работа", казва Дорит Комитовски. Тя е юристка и доскоро е имала собствена адвокатска кантора във Франкфурт на Майн. Сега работи в Берлин - в така нареченото "Бюро за консултация на командировани работници". Тази заплетена формулировка означава всъщност помощ за закъсали българи, които работят в Германия.
"Ами, осъдете ме!". За жалост обаче работниците не знаят какви са им правата", обяснява Дорит Комитовски.
Германският "рай"
По принип германският пазар на труда е затворен за неквалифицирани работници от България и това ще остане така по всяка вероятност чак до 2014 година. По силата на двустранни споразумения обаче български фирми изпращат работници в Германия - най-вече като чистачи, болногледачи и строителни работници.
Повече български роми и турци, дошли в Германия, се насочват към строежите. Най-лесният начин за осигуряване на легален труд е регистрирането на еднолична фирма, която се наема от подизпълнители по строежите. "Не рядко обаче тези хора се озовават в ада, вместо в рая""">"Младо семейство живя цяла зима в колата си, защото остана без пари. Срещнахме ги пред един магазин, където се събираха българи. В крайна сметка това семейство така и не можа да си получи парите. Има и случаи на деца, чиито родители работят единият в Испания, другият - в Швейцария, а те са на улицата в Германия", разказва Дорит Комитовски.
На улицата и без пукната пара
Българските роми, които започват работа в Германия, не само че не знаят какви са правата им, но и често нямат понятие какво подписват, защото са неграмотни. Така те стават лесна плячка за измамниците, регистрирани иначе легално като германски фирми за подизпълнителни дейности в строителството.
Собствениците на тези фирми са обикновено турци. И понеже идващите от България работници не знаят немски, те често само си стискат ръцете с турските си работодатели, вместо да подпишат договор. След месец-два обаче се озовават на улицата без пукната пара, разказва Дорит Комитовски.
Берлинското бюро за консултации, в което работи Дорит Комитовски, се опитва да помага на измамените най-вече с информация за това как могат да си получат заработените пари. В повечето случаи работниците нямат здравни и социални застраховки. Не знаят, че трябва да си записват изработените часове, не знаят дори точното име на работодателя си.
За такива хора бюрото за консултации е единственият им шанс. Подобни информационни бюра има и в други германски градове, например във Франкфурт и Хамбруг. Финансира ги германската държава. С една цел - да пресече измамите и да измъкне потърпевшите от мизерията.