Ако се вярва на учените, източното Средиземноморие може да се превърне в Елдорадо за петролната и газовата индустрия. Изследванията показват, че дълбоко под морското дъно се крие огромно съкровище.
Дори германската Федерална служба за геофизика и суровини (ФСГС), известна по-скоро със сдържаността си, излъчва оптимизъм. "Левантийският басейн в източното Средиземноморие предлага голям потенциал за добива на газ", съобщи говорител на ведомството. Има се предвид един регион с площ от 83 000 квадратни километра, който се простира от северния край на Ливан до южния край на израелския бряг; една област, в която вече бяха открити значителни залежи.
Многообещаващи теории
Според специалистите от ФСГС предполагаемите нови залежи били толкова големи, че можели да играят важна роля и за енергийното подсигуряване на Европа. На сходно мнение са и американците, които твърдят, че в левантийския басейн имало значителни газови полета. Според американските учени суровинният регион се простирал чак до делтата на Нил в Египет.
"В сравнение с Мексиканския залив откритите доесга залежи от газ и петрол в Средиземно море са по-скоро скромни", напомня Ханс-Георг Бабис от ФСГС. "Въпреки това търсенето си струва, както показват последните открития в най-източната част на Средиземно море".
Към най-важните открития през последните три години спадат газовите полета Левиатан и Тамар, които се намират на около 90 км западно от израелския пристанищен град Хайфа. Само че експлоатацията им е извънредно трудна. На това място морето е дълбоко 1500 м, а за да се стигне до газовото находище свределите трябва да бъдат забити на повече от 7000 м под морското дъно. За Израел тези залежи са благодат, тъй като осигуряват енергийното снабдяване на иначе бедната откъм суровини страна. Впрочем към съкровището в морските дълбини претенции предявява и съседен Ливан.
Все още липсва доказателство
ФСГС предполага, че в левантийския басейн и край делтата на Нил се крият петролни резерви от 3,5 милиарда варела и газ от 9,5 трилиона кубически метра. Това е двайсет пъти повече от сегашното годишно потребление на цяла Европа. Впрочем наличието на тези резерви не е доказано. Добивът се затруднява както от политически, така и от технически проблеми. Експертите обаче са единодушни, че растящите цени на петрола и намаляващите резерви ще привлекат интереса към пренебрегваните досега средиземноморски дълбини.