Сега пише:
“Правителството губи битката със сивата и черната икономика и за това отговорност носят приходните агенции, Икономическата полиция и МВР като цяло, както и съдебната система. Това обяви екипът на икономическия институт на БАН вчера”, четем в “Сега”. Гарабед Минасян посочи, че сивата икономика у нас е 1/3 от БВП, или към 25 млрд. лева, които заобикалят бюджета, а според "Трансперанси интернешънъл" България е най-корумпираната членка на ЕС. "Въведохме плосък данък от 10%, къде е осветляването? Ако от тези сенчести милиарди успеят да съберат 1/5, това прави над 5 млрд. лева повече приходи. Това е работа на Министерството на финансите", коментира проф. Минасян. Учените се присъединиха към критикуващите бюджета. Според тях в проекта за 2012 г. има два негативни рекорда - България дава най-голям процент от брутния си вътрешен продукт за сигурност и най-малък - за наука. Всички останали страни успяват с по-малко разходи от БВП да гарантират повече сигурност на гражданите си, обясни проф. Митко Димитров, който ръководи института.
Труд пише:
Едва 25% от средствата, които България трябва да получи от Европейската комисия през тази година, са постъпили в бюджета до момента, съобщава “Труд”. Според данните от Министерството на финансите възстановените пари от Брюксел или реално усвоените евросредства от началото на годината до края на октомври са около 420 млн. лева (210 млн. евро) при заложени в бюджета 1,66 млрд. лева. През октомври не е постъпило нито едно евро. Приходи няма и през януари и март. Статистиката показва, че усвоената за десетте месеца сума е по-малка с 220 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. От Министерството на финансите обяснили липсата на постъпления през трите месеца с процедурата, по която исканията за плащания се събират и изпращат към ЕК. От кабинета на министъра по управление на евросредствата Томислав Дончев дадоха същото обяснение и казаха, че исканията за възстановяване от няколко поредни месеца се събират и изпращат наведнъж. Има обаче програми като “Регионално развитие” или “Административен капацитет”, по които с месеци не са възстановявани пари от ЕК. Бавното темпо на плащанията от Брюксел е сред основните забележки на еврочиновниците. Слабото усвояване води до “блокиране” на пари от държавния бюджет, които се използват за плащания към бенефициентите, докато постъпят парите от ЕК.
Монитор пише:
Работодатели масово назначават нови служители само след като попълнят молба за напускане по взаимно съгласие. Това предупреди вчера вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров, научаваме от “Монитор”. Документът за освобождаване е в един екземпляр и работниците не разполагат с копие, но няма и дата. Когато чорбаджията реши, може да уволни колкото си иска хора „по взаимно съгласие” и дори съдът не може да ги защити, коментира синдикалният лидер. Заедно с назначаването на изпитателен срок това в момента е най-разпространеният начин бизнесът да заобиколи защитата, която Кодексът на труда осигурява, смята той.
Стандарт пише:
“Фалитите достигат своя пик през 2011 г. До Коледа скокът на банкрутиралите компании ще е с около 40% спрямо миналата година. Причината е не само продължаващата криза, но и забавени решения на съдилищата за обявяване на несъстоятелност”, твърди пред "Стандарт" Георги Лилянов, шеф на фирмата "Кофас България", която се занимава с анализи за управление на риска. Най-много закъсали има в строителството, транспорта, търговията и селското стопанство.Очакванията на анализаторите са през следващата година да има бум от обединения на компании.
24 часа пише:
Средно по 550 имота на длъжници продават всеки месец частните съдия-изпълнители, информира “24 часа”. Общо 3310 имота са продадени на търг заради неизплатени задължения за първите шест месеца на т.г. Най-често се изнасят жилища, но има тенденция за увеличаване на продажбите на т.нар. бизнес имоти-хотели, фабрики, офис помещения, каза шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. През цялата 2010 г. те са продали 5700 имота. Нараства и броят на гражданите и фирмите, които не могат да се издължават - за първите шест месеца на 2011 г. са започнати 80 000 нови дела срещу длъжници, а през цялата м.г. - 140 000.