Синдикатите се обявиха категорично против отпадането на добавката прослужено време и преливането им в основната заплата на държавните чиновници.
Това стана ясно след заседанието на Тристранния съвет, където беше обсъдена новата уеднаквена матрица за заплащане на държавната администрация,предложена от финансовия министър Дянков.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев поиска системата да бъде тествана в част от администрациите, преди да бъде въведена повсеместно. Според него ако промените бъдат въведени шоково, ще настане хаос в системата следващата година.
Той видя и друг проблем в новото определяне на заплатите на държавните чиновници, а именно - липсата на възможност за обжалване на атестациите.
„На арменския поп или на мюфтията да се жалва служителят“, попита Тренчев.
„Категорично искам да кажа, че няма да го допуснем това да стане и в частния сектор – т.е. във всички предприятия, които са извън обхвата на тази наредба, и предупредихме никой да не си прави сметки, че може да вкара тази дузпа в нашата врата.“
Така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира подметнатата идея от Дянков, отпадането на прослужено време да се пренесе и в частния сектор.
Според председателя на БСК Божидар Данев чрез премахването на така наречения "клас прослужено време" ще се повиши ефективността на разходите на публични средства и заплатата автоматично ще се увеличи, без значение от качеството на работата.
Работодателите подкрепиха като справедливо разделянето на 70% твърда заплата и 30% бонусна система в държавния сектор.
Божидар Данев обаче посочи, че няма ясни критерии, по които администрацията да бъде оценявана за свършена работа.
Социалните партньори не са постигнали конкретно становище по новите разпоредби, предложени от финансовия министър Симеон Дянков. Следващата седмица Съветът за тристранно сътрудничество ще заседава отново.
По план след обсъждането на Тристранен съвет правителството трябваше да приеме двете наредби на 16 ноември. Сега обаче предстоят корекции в проектите, така наредбите няма да могат да влязат в сила от януари 2012 г., а най- рано от април или юни.