Всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие, което го прави една от най-разпространените форми на сексуално насилие, показва проучване на "Алфа Рисърч" по повод 25 ноември - Световният ден за премахване на насилието срещу жените.
Според оценките на експерти една от най-често срещаните форми на насилие у дома е именно изнасилването. Това е и един от ключовите фактори, поради които често жертвите на насилие у дома премълчават за тормоза, под който са подложени.
Според изследването 4 на сто от пълнолетните българки признават, че са били обект на изнасилване.
Повече от половината анкетирани или общо 54 на сто разпознават сексуалното насилие като изключително сериозен проблем. Само за сравнение според данни на Евробарометър над 90 на сто от европейските граждани определят сексуалното насилие като много сериозен проблем.
Разминаването идва и от смисъла, който откриват жените в термина "сексуално насилие".
Българките свързват това с формите на физическо посегателство - акт на физическо изнасилване или опит за изнасилване (близо 80 на сто), трафик на жени с цел сексуална експлоатация - 67 на сто и домашно насилие - 57 на сто.
Изследването обаче установява, че воайорството, ексхибиционизма, порнографията и директните намеците за външността се разпознават изключително слабо от българските жени като вид сексуално насилие, докато в ЕС тези форми на посегателство много точно са определени като насилие над личността.
Според данни на НСИ за миналата година у нас е имало 146 дела за изнасилване, като 90 от тях са завършили с осъдителни присъди, 45 - с условни, а по 11 случая има оправдателни присъди.
За блудство е имало 114 дела с 66 осъдени, за сводничество и отвличане за разврат - 45 дела с 23 осъдени. За трафик на хора с цел сексуално насилие има образувани 88 дела с 39 осъдени.