До 5000 могат да стигнат служителите, които трябва да бъдат съкратени в железниците, ако стачката продължи десетина дни.
Това стана ясно на пресконференция на ръководството на БДЖ.
Причините за тези опасения са, че от една страна кредиторите няма да търпят много дълго време, а след този период се очаква 20-30 % от клиентите на "Пътнически превози" да ползват алтернативен автобусен транспорт и да не се върнат обратно.
За всички служители пък стои опасността да останат без заплати следващия месец или да получат заплатите си частично, съобщи Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ”.
13 млн. лева месечно са заплатите в железниците. По думите му, ако те се разпределят между кредиторите, те ще бъдат много доволни.
Йордан Недев пък допълни, че до края на деня или най-късно в понеделник ръководството на БДЖ внася искова молба в съда за незаконност на стачката, която ще бъде предявена към стачкуващите.
"Ако съдът прецени, че стачката е незаконна, то имуществена отговорност ще се търси от стачкуващите", каза той.
Шефовете на железниците са категорични, че могат да преговарят със синдикатите, само ако и те посочат мерки за БДЖ, които да седнат да дискутират.
До момента нито един синдикален лидер не искал да преговаря, а се обръщали към тях само с претенции за помещенията, които трябва да освободят от сградата на БДЖ, заплащането на мобилните им телефони и подобни искания.
"Отпред са мерките, отзад е пропастта - компромис не може да бъде направен", коментира Владимиров.