"Защо си представяте Прокуратурата като информационна агенция", попита главният прокурор Борис Велчев на среща с неправителствени организации, на която седискутира прозрачността на работата на обвинителите.
По думите му има нещо противоречиво в това, че няма добро мнение за работата на Прокуратурата.
"За себе си нямам обяснение на какво се дължи, но е факт, че го има", заяви той.
"Има голямо разминаване в задълженията на българските прокурори и тези в другите държави", призна обвинител №1 в държавата.
Велчев отчете, че през годините прокуратурата и НПО-тата са имали общи проекти, "но наша грешка е, че не са били по-продължителни", каза той.
"Но ние искаме да подобрим това, което правим. Те ни дават тяхната гледна точка. Ние имаме нужда от странична оценка и критичност. Медиите не са единственият канал, по който ние можем да комуникираме, разговорите с неправителствените организации също са такъв канал, за да обясним какво правим за обществото и да получим оценка", каза още главният прокурор.
От "Отворено общество" пък заявиха, че правят външна и вътрешна оценка на инструментите на работа на Прокуратурата.
По кадрова обезпеченост българската прокуратура е в топ три в цяла Европа, заяви икономистът Георги Ангелов.
Той допълни, че с България на челните позиции са още две - три бивши съветски републики.
Така стана ясно, че по брой прокурори на глава от населението България е сред водещите в Европа. Затова според Ангелов е нужна структурна реформа.
"Ако се редуцира броят на обвинителите в малките районни прокуратури, то има риск част от населението да няма достъп до правосъдие", отвърна му главният прокурор Борис Велчев.
Той допълни, че прокуратурата обмисля в годишните си отчети за работата да започне да докладва и за начина, по който е изразходван гласуваният й бюджет.