"Обстановката в България е тежка и кризисна", каза в Созопол Симеон Дянков в отговор на въпрос предприема ли мерки правителството за да предотврати стачките на работещите в БДЖ и тези на зърнопроизводителите.
"Направили сме всичко, което е разумно. Дано не се стигне до много по-големи и по-рестриктивни мерки, както е положението в съседни на нас държави. Европа е в повторна рецесия. Каквото и да се обещава, вече сме в много по-сложна ситуация и отговорно е да кажем, че можем да дадем само това, което имаме", заяви министърът.
Той каза също, че пенсионната реформа ще се гласува и ще бъде приета, дори ако сега президентът наложи вето.
Дянков е категоричен, че компромиси в пенсионната реформа няма да има. Той изрази надежда, че предложението, което вече е в парламента, ще бъде прието, за да се запази финансовата дисциплина на държавата. Според него няма вариант този преход да стане плавно или с компромиси.
Дори да има съпротива за пенсионната реформа, тя трябва да се реализира точно така, както е заложена, за да може в следващите 6 години да се намали огромният дефицит на НОИ и това трябва да се случи сега, подчерта финансовият министър.
Тази година дефицитът е близо 4 милиарда лева. Ако се приеме реформата, този дефицит ще се намали с около 40 милиона лева, допълни Дянков.
Той съобщи, че вече 14 държави в Европа са направили подобни реформи в пенсионната сфера. Реално в този мандат реформата не ни помага особено.
Следващата година ще додадем близо 10 милиона лева за да може да се увеличи минималната пенсия до 145 лева, подчерта министърът. Той каза, че това повишение на минималната пенсия е над увеличението на инфлационния индекс.
"Ако не заложим промените сега, през 2014-2015 година бюджетът ще трябва да плаща 5-6 милиарда лева на година само заради този огромен дефицит в НОИ", заяви Дянков.
Вицепремиерът посети Созопол за да инспектира проучвателните и възстановителни работи по обекти, свързани с правителствената програма за развитие на културно-историческия и религиозен туризъм. БТА