20 на сто от децата в България са били подложени на реален или виртуален тормоз от съученици, сочат резултатите от общоевропейското изследване „Децата на ЕС онлайн“, проведено през миналата година.
В продължение на година станахме свидетели на 3 тежки случая на агресия между ученици с един загинал във Варна, един ученик с тежки физически травми в София и няколко с по-леки наранявания в Дупница, коментираха от Центърът при фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциация „Родители“.
Случаите на насилие между непълнолетни не са изолирани инциденти и е крайно време да се предприемат адекватни мерки, поясниха те, цитирани от в. "Земя".
Преди 8 месеца, след случая в Дупница на тормоз над ученичка, саморазправа на родител, масов изблик на агресия от ученици и арест на 8 ученици, Националният център призова спешно да се разработи конкретна процедура и координационен механизъм за справяне с терора, които да откриват признаците за криза, управлението й и обезопасяване на ситуацията и последваща работа с отделните участници и цялата училищна общност.
В условията на неконтролируем поток от информация децата са поставени пред сложни морални и етични дилеми, които надхвърлят емоционалната им зрелост, предупреждават от неправителствените организации.