Модернизацията на българското здравеопазване, образование и съдебна система се забавиха, това беше грешка, която сега ни струва скъпо. Това каза премиерът Бойко Борисов пред участниците в конференцията "Справедливост в прехода", организирана от Министерството на външните работи.
Това е второ издание на форума от серията Sofia Platform. Той събра в София представители на политическия и интелектуален елит на страни от Близкия Изток, Северна Африка и Централна и Източна Европа.
От дистанцията на времето виждаме, че в много области, в които нямаше ясно написани европейски критерии, реформите бяха забавени и не се случиха, така както искаха мнозинството български граждани през 1989 г., отбеляза Борисов.
Обществата в преход са особено чувствителни към правосъдието, изграждането на доверие в съдебната система е основен показател при оценяването на успешността на прехода, каза още премиерът.
Той допълни, че съдебните реформи в Централна и Източна Европа бяха насочени към отделяне на съдебната власт от политическия апарат и трансформирането й от защитник на правата на държавата в защитник на правата на гражданите. Двайсет години по-късно реформата на съдебната система продължава да бъде във фокуса на
обществения дебат, явно уроците в тази област по-лесно се преподават, отколкото се учат, каза Борисов.
Премиерът посочи, че опитът на Централна и Източна Европа, включително грешките и забавените решения, могат да бъдат от полза на хората от арабския свят.
Българският преход към демокрация беше мирен. Най-важният урок е "пазете мирния характер на прехода, гарантирайте правата на своите малцинства, заковете в конституциите си защитата на основните човешки права и свободи на всеки един гражданин без значение от коя етническа група е, дали е мъж или жена, каква религия изповядва" - с тези думи се обърна Борисов към участниците във форума.
Премиерът каза, че България е готова да помага и да изгради център за обмяна на идеи и опит между Централна и Източна Европа и арабския свят.
"Днес всички следим със затаен дъх случващото се в Сирия, която на нас, българите, ни е особено близка. Категорично не можем да приемем ежедневните новини за убити и ранени при мирни протести, отказваме да слушаме изпразнените от съдържание обещания за реформи, които така и не се случват", заяви премиерът.
Борисов каза, че България заедно с всички страни от ЕС и Арабската лига ще продължи да настоява за край на насилието в Сирия, за наказване на виновните, за честни и свободни избори, чрез които сирийските граждани от всички религиозни и етнически групи да изберат своите управляващи.
източник: dnes.bg