Международният съд на ООН в Хага реши, че Гърция е нарушила двустранна спогодба, като се е противопоставила на приемането на Македония в НАТО. В същото време съдът отхвърли останалите претенции на македонската страна от заведеното дело срещу Гърция, предаде БНР.
Македония спечели заведеното преди три години от нея дело срещу Гърция, по обвинение, че блокирането на македонския прием в НАТО е в нарушение на Временната спогодба от 1995 година. Според този документ, който регламентира двустранните отношения, Гърция не трябва да се противопоставя на членството на Македония в международни организации под нейното временно име БЮРМ.
С 15 гласа "за" и само един "против" Съдът в Хага се произнесе, че Гърция е нарушила споразумението и не е могла да докаже, че поведението й е било в отговор на нарушения от македонска страна. В същото време Съдът отхвърли останалите претенции на тъжителя, съдържащи се заведеното от него дело.
Решенията на Съда в Хага са окончателни, не подлежат на обжалване, имат юридическа сила и висока морална стойност. Тъкмо върху това се поставя акцентът в Скопие. Днешното съдебно заседание в Хага бе проследено при изключителен обществен интерес в Македония и бе предавано пряко от македонското радио и телевизия, които след произнасянето на присъдата започнаха да излъчват патриотични песни.
Атина ще проучи решението на Международния съд, се посочва в съобщение на гръцкото външно министерство, цитирано от АФП и БТА.
"С цялото дължимо уважение към Международния съд, като основен съдебен орган на ООН, Гърция ще проучи решението", се казва в съобщението на министерството. "Важното е, че съдът приканва двете страни да продължат да преговорят за намиране на решение за името", се подчертава в текста.
Гърция е нарушила член 11 от Временната спогодба с блокирането на приемането на Македония в НАТО на срещата на високо равнище в Букурещ през 2008 г., реши Международният съд в Хага. Временната спогодба бе подписана от Гърция и Македония на 13 септември 1995 г. Член 11 предвижда Гърция да не се противопоставя на членството на Македония в НАТО или в друга международна организация, чийто член е Гърция, ако това става под името Бивша Югославска Република Македония /БЮРМ/.