Финансовата стабилност на България е в ръцете на българското правителство, което трябва да харчи толкова пари, колкото може да си позволи. Това заяви избраният за президент Росен Плевнелиев, помолен от репортер на БТА да коментира случващото се в Европа и мястото на България. По думите му това е разликата между голяма част от европейските правителства и българското, което попада в категорията на няколко, които са символ на това, че си правят добре сметката.
Плевнелиев уточни, че европейски държави имат огромен проблем, свързан с натрупаните планини от дългове и Европа ще трябва "да реже здраво", за да може да консолидира на едно по-устойчиво и стабилно ниво своите финанси. За нас в България това означава, че ще се реже от европейските партньори - техните програми за подпомагане на индустрии, социалните им програми, поясни той. Една малка България също зависи от това дали финансовите пазари и инвеститорите ще й вярват, че може да си прави добре сметката, следователно да инвестират в нея, каза Плевнелиев.
"В бъдеще правителството няма да налага приоритети - то не иска да взима решенията си вместо регионите. Правителството, както и президентът, ще се базират в по-нататъшната си дейност на най-смислените проекти, които са важни за регионите, които ще бъдат интегрирани в националната програма за развитие "България 2020", добави Плевнелиев.
Помолен да коментира протестите в момента той заяви, че стабилността на държавата трябва да се пази, защото тя е предпоставка за инвеститорите. "Считам, че правителството трябва да прави категорично реформи, те да бъдат максимално добре дискутирани предварително, да се търси национален консенсус по тях. Ако няма консенсус, както е в случая с пенсионната реформа и реформата на БДЖ, правителството трябва да действа, защото няма алтернатива", коментира Плевнелиев. Той добави, че очаква още няколко реформи да бъдат на дневен ред в парламента и в правителството - за здравеопазването, административната и образователната.
Попитан за бъдещето на АЕЦ-Белене, Плевнелиев каза, че "със сигурност през 2012 г. България трябва да "изкове" своето мнение по големите инфраструктурни проекти, включително и за АЕЦ-Белене, с пълна прозрачност на решенията и аргументите за тях". Като президент се ангажирам да има дебат, а не да се взимат бързи, необосновани решения, уточни той. Росен Плевнелиев и председателят на парламента Цецка Цачева участваха в среща с елита на града, посетиха Плевенската панорама и се запознаха с идеите на новото ръководство за стратегическото развитие на региона. БТА