Финансовата стабилност на България е в ръцете на българското правителство, което трябва да харчи толкова пари, колкото може да си позволи. Това заяви в Плевен избраният за президент Росен Плевнелиев.
По думите му това е разликата между голяма част от европейските правителства и българското, което попада в категорията на няколко, които са символ на това, че си правят добре сметката.
Плевнелиев уточни, че европейски държави имат огромен проблем, свързан с натрупаните планини от дългове и Европа ще трябва "да реже здраво", за да може да консолидира на едно по-устойчиво и стабилно ниво своите финанси.
За нас в България това означава, че ще се реже от европейските партньори - техните програми за подпомагане на индустрии, социалните им програми, поясни той.
Една малка България също зависи от това дали финансовите пазари и инвеститорите ще й вярват, че може да си прави добре сметката, следователно да инвестират в нея, каза Плевнелиев.
"България, знаейки, че следващите няколко години ще бъдат трудни от икономическа гледна точка в Европа, трябва да се издърпа и сама - с проекти, които са с висока добавена стойност, каза новоизбраният президент пред БТА.
Помолен да коментира протестите в момента той заяви, че стабилността на държавата трябва да се пази, защото тя е предпоставка за инвеститорите.
"Правителството трябва да прави категорично реформи, те да бъдат максимално добре дискутирани предварително, да се търси национален консенсус по тях. Ако няма консенсус, както е в случая с пенсионната реформа и реформата на БДЖ, правителството трябва да действа, защото няма алтернатива", коментира Плевнелиев.
Попитан за бъдещето на АЕЦ-Белене, Плевнелиев каза, че "със сигурност през 2012 г. България трябва да "изкове" своето мнение по големите инфраструктурни проекти, включително и за АЕЦ-Белене, с пълна прозрачност на решенията и аргументите за тях". Като президент се ангажирам да има дебат, а не да се взимат бързи, необосновани решения, уточни той.