От догодина при пенсионирането си служителите на ДАНС ще получават 15 брутни месечни възнаграждения вместо 20 брутни заплати, както беше досега.
Това приеха депутатите, след като гласуваха промени в ДОО и в Закона за Държавната агенция "Национална сигурност".
Промените предвиждат при прекратяване на договора и при пенсиониране на служителите в родното ФБР да се изплаща еднократно обезщетение в размер на 75 на сто от брутното месечно възнаграждение за всяка прослужена година, но не повече от 15.
Йордан Бакалов от Синята коалиция посочи, че такава промяна не трябва да се взема само за една от службите за сигурност. Той добави, че към момента има 300 подадени молби за напускане от служители на ДАНС. Причината - непрекъснатото орязване на средствата й.
Бакалов пресметна, че след тази промяна в обезщетенията, служителите с над 15-годишен стаж ще получават реално не 15 заплати, а 11.
Колегата му Иван Костов добави, че службата има за задача да предупреждава за рисковете пред държавата, но това не може да стане, ако няма нормално финансиране.
Ротационният председател на парламентарната комисия за контрол на ДАНС Димитър Дъбов от БСП настоя, че трябва да има друг подход към ДАНС, а не непрекъснато орязване на бюджета й.
Според него финансовия министър прави достатъчно, за да бъде притеснена работа на агенцията.
Колегата му Румен Петков го защити и допълни, че реформите трябва да се правят с предвидимост, за е ясно какво ще се случи след 3, 4, или 5 години.
"А не да правим от днес за утре толкова съществени промени, които да се отразят по този начин на тези хора. Става дума за хора, които са поели изключително тежки задължения, при сключването на трудовите си взаимоотношения с държавата.
Днес вие ги поставяте на нулата и им казваме, че е по-добре да не работят и, че техните служители, които имат по 10, 15 или 18 години трудов стаж, са нежелани от държавата", аргументира се бившият МВР шеф.