Основната причина да се откажем от проекта за нефтопровода "Бургас - Александруполис" е, чепървоначалният план за финансиране на проекта не се е получил. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в сутрешния блок на "Нова телевизия".
"Първоначално се говореше за партньорство по една трета за всяка от страните, с гарантирани доставки на нефт и финансиране на проектен принцип. После се оказа, че проекта е половината за руската страна, другата половина - за България и Гърция, за да се гарантират доставките на нефт. После се оказа, че и това не гарантира икономическата рентабилност за проекта и той не може да се изгради на проектен принцип", напомни министърът.
По думите му това за България не е енергиен, а транспортен проект, който трябва да се разглежда само от гледна точка ползи и рискове. Инвестициите са над 300 милиона евро за нас, приходите са сравнително несигурни, освен това имаше притеснения от туристическия бранш в района на Бургас, напомни той. "В крайна сметка ние трябваше да решим дали да вложим пари или не, като този проект за нас няма нито енергийно, нито стратегическо значение"В случая руският петрол трябва да отиде в Средиземно море. Явно руският петрол има интерес от това, явно и Средиземно море има нужда от това. Но българската полза не е ясна. Както ако едно момче иска да отиде при своята любима в стаята и оставя следи от кални обувки в коридора. Явно има стратегическа полза за момчето и за любимата, но не и за коридора."
Попитан възможно ли е проектът да продължи без участието на България, министърът отговори, че не може да коментира подобна възможност, защототова би бил съвсем нов проект. На въпрос дали България настоява на замразяване или за окончателно спиране на проекта, Трайков каза, че предстои заседание на тримата акционери в проекта в Амстердам, където българската страна ще представи официално позицията, приета от правителството. Тогава ще стане известна реакцията на останалите акционери, допълни той.
На въпрос дали в България вече се правят проучвания за добива на шистов газ и платени ли са 30 млн. евро. на държавата за това, министър Трайков отговори отрицателно. От думите му обаче се разбра, че е вероятно съвсем скоро да бъде подписан договор за проучванията с американската петролна компания "Шеврон.
"Изследвания не се правят, защото, за да се случи това, трябва да бъде одобрена работната им програми, включително от екологична гледна точка. За да могат да ни представят програмата, трябва да бъде подписан договора. Щом бъде подписан, плащат 30 млн.лв. в държавния бюджет. Ако екологичната оценка на програмата е положителна - правят проучванията, ако не - връщаме парите"""> "Колегите работят по последните детайли на договора, очаквам да ми докладват, че всичко е готово".
Намеренията на "Шеврон" да проучва Североизточна България за находища на природен газ в шистови скали и решението на правителството да позволи това, предизвика остра реакция на граждански и природозащитни организации.
източник: dnevnik.bg