Продължаващата криза на държавния дълг и нестабилността на финансовите пазари се отразяват на нагласите на бизнеса и потребителите и водят до намаляване на тяхното доверие. Затова не се очаква
през 2012 г. икономическият растеж в ЕС-27 да надхвърли 1%, а в еврозоната – 0.8%. Това показват прогнозите на BUSINESSEUROPE, най-голямата работодателска организация в ЕС, която представлява 20 млн. компании от 35 страни.
Според прогнозата на организацията през 2012 г. ще се усети в пълна степен забавянето на икономическия растеж. "Очакваме за 2011 г. растежът да бъде 1.6% за ЕС-27 и 1.5% за еврозоната, което е едва 0.2% корекция спрямо прогнозата ни от април", казват от организацията, чието изследване разпространи Българската стопанска камара.
Личното потребление остава ниско, а това се отразява върху перспективите за заетост и желанието за намаляване на частните дългове. Частното потребление ще допринесе за икономическия растеж през 2011 и 2012 г. само с 0.2 процентни пункта, показват анализите. Според тях, по същия начин, приносът на държавните разходи ще бъде близо до нулата през 2011 г. и леко отрицателен през 2012 г. (-0.18 процентни пункта).
Основен тласък на икономическия растеж се очаква да дадатъ инвестициите(0.35 пр. п.) и износът(0.7 пр. п.) за 2011 г. Моделът ще бъде същият и през 2012 г., когато се очаква приносът към БВП на износа да е 0.3 пр.п., а на инвестициите – 0.24 пр.п.
Смесените сигнали за възстановяване в САЩ не успяват все още да се материализират и да дадат перспективи за растеж, се казва още в анализа.
Задълбочаването на кризата с държавния дълг и спадът в потребителското доверие увеличиха песимизма за бъдещата икономическа ситуация и нараснаха страховете от безработица.
Пазарите на труда се влошиха след лятото на 2011 г., а безработицата се очаква да се увеличи леко през следващата година от 9.7% до 9.8% в ЕС-27, и от 10% до 10,1% в еврозоната. Това се равнява на увеличение на безработицата от около 25 хиляди души в ЕС-27.
Увеличава се броят на хората без работа повече от 6 месеца. Неприемливо високо е и нивото на безработицата сред младите хора – 21% (5 млн. души между 16 и 24 г.), които може да се превърнат в "изгубено поколение", ако новите участници на пазара на труда не успеят да придобият необходимата подготовка и умения, посочват от BUSINESSEUROPE.
Въпреки лошите пазарни условия, организацията прогнозира, че ще бъдат създадени почти 1 млн. нови работни места през тази година, а през следващат има потенциал за още 250 000.
"Като се имат предвид продължаващите съкращения в публичния сектор в някои страни, то логично е да се очаква действително създадените от частния сектор работни места да бъдат дори повече от прогнозираните по-горе". Общата заетост в ЕС се очаква да нарасне с 0.5% през 2011 г. и с 0.2% през 2012 г.
Обобщените данни за заетостта показват съществени различия между отделните страни. Очаква се стабилизиране на условията на пазара на труда в страните, които въведоха структурни реформи навреме. Обратното – в страните, които натрупаха силни конкурентни дисбаланси, се очаква да по-нататъшно нарастване на безработицата.
Свитото вътрешно потребление и продължаващата политическа несигурност продължават да пресират европейските компании и да подкопават техните инвестиционни планове.
Сътресенията на пазара на облигации води до отслабване на банките, което от своя страна ограничава способността на фирмите да инвестират. Значителното затягане на кредитните условия е в ход, като не може да се изключи и втора кредитна криза.
Членовете на BUSINESSEUROPE очакват разходите и достъпът до финансиране да станат още по-рестриктивни през следващите 6 месеца.
Въпреки всички негативни фактори, все пак очаква се инвестициите през 2011 г. да нараснат с 2.5%, а през 2012 г. – с 1.8%, като приносът им към ръста на БВП ще е, съответно – 0.35 пр.п. (2011 г.) и 0.24 пр.п. (2012 г.).
източник: dnevnik.bg