Швеция обяви във вторник, че не е сигурна, че ще подпише европейския договор за бюджетна и фискална дисциплина, с което се появи възможност Великобритания да не остане сама в лагера на противниците на предложението на Франция и Германия.
Премиерът Фредерик Рейнфелд заяви пред журналисти, че е твърде рано да се каже как ще гласува парламентът по бъдещия пакт, принципите на който бяха договорени на срещата на върха на ЕС в петък.
Страната е извън еврозоната, но е сред деветте, които първоначално казаха, че подкрепят инициативата, но ще вземат окончателно решение след консултиране с националните парламенти.
"Няма да спекулирам по този въпрос. Според мен не разполагаме с всички факти и докато не ги получим е трудно да се произнесе окончателна присъда. Нека останем открити, да продължим контактите си със социалдемократическата партия и да се надяваме, че на следващата среща на върха на ЕС през март ще имаме ясна позиция", каза Рейнфелд.
Той оглавява кабинет на малцинството и се нуждае от широка подкрепа в парламента, за да влезе в страната в новия договор. Социалдемократите - най-голямата опозиционна партия, засега не дават признаци на подкрепа.
"Ние казваме "не" на резултатите от срещата в Брюксел. Няма да влизаме в еврозоната през задната врата", коментира лидерът на социалдемократите Хакон Юхолд.
На референдум през 2003г. над половината (56%) от гласувалите се обявиха против членството на страната им в еврозоната. Социологическо допитване, огласено днес, показа, че тази група е набъбнала до 80%.
Реакциите от Стокхолм може да се отразят и на темпото, с което се подготвя и одобрява бъдещият пакт. Франция, която е особено настойчива в прокарването му, иска до Коледа да е готова правната му рамка, текстът да е написан до средата на януари, а през март вече да е подписан от всичките 26.
Швеция се присъединява към Великобритания и Чехия в критиката към инициативата за облагане на финансовите транзакции в Европа от януари 2014г.
"Това предложение е недомислено и стъпва на неподходяща основа, определяща тези транзакции като източник на финансова нестабилност", каза с необичайно остър тон шведската агенция за управление на държавния дълг.
Предложеният данък изисква одобрението на всичките 27 държави в ЕС, но ако Лондон, Прага и Стокхолм не се съгласят, 17-те от еврозоната може да започнат да го прилагат на доброволна основа.
"Трябва да продължим да правим оценка на договореното. Ясно е, че Швеция няма да влезе в това сътрудничество при същите условия, каквито приемат страните от еврозоната", каза също във вторник шведският финансов министър Андерс Борг.
Понеже не използваме евро, ще играем "друга роля", допълни той. "Не е съвсем ясно в каква ситуация са страни като Дания, Полша и Швеция."
Чешкото правителство също продължава с предпазливата си позиция. Във вторник премиерът Петер Нечас заяви, че също иска да види подробностите на бъдещия договор преди да се ангажира с него. Според него еврозоната и нейните лидери не могат да поставят крайни срокове, в които държавите, които не използват единната валута, да взимат решения по два "много сериозни въпроса".
източник: dnevnik.bg