Всички от опозицията скочиха срещу изключването на Българската търговско-промишлена палата от тристранния диалог. Предложението за това е залегнало в новите промени в Кодекса на труда, които парламентът гледа.
Точка в кодекса предвижда национално представителство нямат организации, които извършват и други дейности. Парадоксът в случая е, че на БТПП с друг закон държавата е дала право да извършва такива дейности. От левицата, десницата и независимите последователно се изказаха срещу внасяната промяна.
"Това не е ваше предложение, а на министър Дянков, който по този начин ще лиши всички организацията от представителство", обърна се към представителите на мнозинството независимият депутат Тодор Великов.
„Аз съм легитимният, всички услуги ще се дават на мен”, изложи предположенията си от трибуната Тодор Великов. „Смятам, че това не е правилно и не трябва да бъде приемано”, завърши той.
И Румен Петков от „Коалиция за България” изрази съмнение, че по този начин работодателската организация, която ще заеме мястото на БТПП в тристранния диалог, ще получава финансиране от правителството.
„Тук се налага едно репресивно отношение към една работодателска организация, която в 100-годишната си история е единствената легитимна световна организация в България. На нея ние казваме, че няма да участва в съвета за тристранно партньорство”, коментира Петков.
„Вижте докъде докарахте БСП”, възмути се срещу предложението лидерът на сините Мартин Димитров.
„Не сме се намирали в толкова абсурдна ситуация като сега. БСП да казва „Не вадете БТПП от тристранката”. Представяте ли си какво вършите?”, възмути се от намерението на ГЕРБ Мартин Димитров.
„Предложението на ГЕРБ е толкова абсурдно, призовавам министър Тотю Младенов да вземе отношение. БТПП е една от институциите в държавата. Защо искате да й отнемете думата?”, попита още лидерът на СДС.
Димитров припомни, че за 20 години никой от досегашните управляващи не си е позволявал да предприеме подобна стъпка.
„Никой не си е помислил да спре критиките на синдикатите и работодателите. Никой не си е позволил да каже „Ти ме критикуваш, ще ти взема думата”. Как ще го обясните пред обществото?”, допълни той.
И Павел Шопов от "Атака" изрази съмнение, че теренът в Националния съвет за тристранно сътрудничество се разчиства за сметка на друга организация. „Там ще се появи КРИБ, която ще замени това, което сега се маха.”
Шопов изрази мнение, че по този начин конфедерацията на работодателите ще започне да работи в полза на управляващата партия и правителството.
След като изслуша критиките в залата, думата взе министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той обясни от какво е било водено правителството, когато е приемало тези критерии.
„Принципът, една от най-големите ценности на ЕС, е социалният диалог с представителите на работниците, служителите и работодателите. Нито една от тези две страни не трябва да има нищо общо с правителството. Това са независими структури, а не да бъдат сателити, както на времето бяха работодателските съюзи на БКП. Тези структури, които представляват интересите на бизнеса, трябва да бъдат ясно отдалечени от властта”, коментира Тотю Младенов.
В крайна сметка депутатите на мнозинството решиха да отложат разискванията и гласуването по спорната точка. Така не се стигна до гласуването на тази промяна в залата.