Николай Кокинов, който получи втори мандат като административен ръководител на Софийската градска прокуратура, ще започне с "реорганизация и леки козметични промени, свързани с динамиката" в прокуратурата. Това обяви той, след като беше преизбран.
"Говоря за някои от престъпленията в стопанския отдел, където има, напоследък, увеличаване на данъчните престъпления. Тъй като ще бъдем разтоварени от организирани престъпни групи, ще се концентрираме върху останалата ни дейност, която никак не е малка, което ме кара да мисля, че колегите ще повишат дейността си", каза Кокинов.
Нов заместник и риск от кадрови дефицит
Кокинов обяви, че няма да сменя досегашните си заместници и се надява те да искат да продължат да работят с него. Той обаче вече е внесъл предложение за нов заместник, чието име не пожела да обяви. Източници обаче потвърдиха, че това е говорителят на СГП Маргарита Немска.
Според Кокинов, има известен риск от кадрови дефицит в Софийска градска прокуратура. Причината - много обвинители отиват в специализираните прокуратури. Освен това в момента се провеждат конкурсите за прокурори в Апелативна прокуратура, Върховна касационна прокуратура. Има и пет обвинители, които ще участват в конкурса за инспектори.
"Изчакваме да видим каква свежа кръв ще се влее в Градска прокуратура", заяви още Кокинов. Той коментира и натовареността на прокурорите, след нападките на члена на ВСС и бивш градски прокурор Нестор Несторов, че в СГП има "хора, които са готови да свършат, каквато и да е работа, по какъвто и да е начин". " В Градска прокуратура всички прокурори получават по равно количество дела от компютър. Аз съм административен ръководител, и не гледам в делата на прокурорите си, те се подписват и носят отговорност, за това се наричат наблюдаващи", каза Кокинов.
Оправдателните присъди и приятелски предупреждения
Една от основните критики на другия кандидат Александър Налбантов към работата на СГП, бяха многото оправдателни присъди, произнесени по делата с голям обществен интерес. Според Кокинов обаче, през последните 5 години оправдателните присъди намаляват с по 5% и 10%. "В момента са 13 %. Когато започнах мандата си, те бяха повече от 50%", "Когато колега допусне грешка, приятелски го предупреждавам. Говоря за забавяне на дела, просрочване и прочие. Ако не си вземе поука, минаваме вече на дисциплинарно производство", заяви още Кокинов.
Стигало се е до забележки на прокурор Светлозар Костов, който е обвинител по делото "Октопод", поради забавянето на разследването. По този начин го е подтиквал да завърши по-бързо разследването. "Нормално е за такъв тип дело, разследването да продължи повече от година", каза Николай Кокинов.
източник: dnevnik.bg