Усещането за криза в строителството като че ли не намаля и през 2011 г., въпреки наченките на оживление в сектора, особено в София.
Проектирането изпадна в тежък застой, нови проекти почти не се правят, а се реализират стари, подготвени още преди кризата. Вмного случаи същите тези стари проекти са били неколкократно преразглеждани и адаптирани към новите реалности на пазара.
След като кризата спука балона в строителния сектор, конюнктурните играчи, които се включиха в бизнеса с единствената цел да направят огромна печалба от надуващия се балон, изчезнаха, се казва в анализ на Investor.bg.
Данни от регистъра към Камарата на строителите в България показват, че вече не съществуват повече от 1 000 фирми, регистрирани по време на бума в периода 2006-2008 г.
Мнението на не един и двама експерти е, че ръстът на строителството, който беше отчетен преди началото на кризата в България, няма да се повтори. Приоритетът на строителните фирми пък отдавна се измести от жилищното към инфраструктурното строителство, където се очаква сериозен поток от европейски средства.
Големи надежди се залагат и на санирането на сградния фонд в страната. Според различни оценки за обновяването само на панелните блокове ще са необходими между 4 и 10 млрд. лв. през следващите 15 години.
И следващата година се очаква да бъде тежка за строителния бранш. Заради задълбочаването на дълговата криза не се очаква съществен ръст на преките чужди инвестиции в сектора. На пазара ще останат играчите с осигурено финансиране за техните проекти, както и успешно преориентиралите се фирми.