Над 2000 деца са изведени от институциите за година и половина, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който заедно с премиера Бойко Борисов дадоха старта на инициативата "Приеми дете, създай бъдеще".
"Целта на кампанията е да намерим приемни семейства за тези деца, защото тогава те изобщо няма да разберат че са били сираци. А когато го разберат, в такава степен ще си обичат родителите, че това няма да им повлияе", посочи Борисов.
Той съобщи, че за деинституционализацията на децата са осигурени 200 млн. лева и това са парите за близо една магистрала.
"Бебетата по-най-бързия начин трябва да бъдат извеждани в семейства и парите трябва да отиват за подкрепа на семействата, които ще вземат дете и ще го отгледат", обяви Борисов.
Кампанията се организира със съдействието на мобилния оператор "Мобилтел", Българския дарителски форум, Националната мрежа за децата и Министерството на труда и социалната политика.
С нея "Мобилтел" ще дава по 100 лева месечно на 100 български семейства, пожелали да станат приемни родители. Те ще получат от мобилния оператор допълнителната финансова подкрепа в продължение на една година. За приемни родители, грижещи се за дете с увреждане, финансовата помощ от компанията ще бъде удвоена.
Процесът на деинституционализация цели затварянето на 137 социални домове за деца в следващите 15 години и предотвратяване на изоставянето на деца в подобни институции.
През септември социалното министерство започна проект по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" - "И аз имам семейство".
За партньорските споразумения с 82-те общини за реализиране на дейности са осигурени средства в размер на 14 989 455.30 лв.
Социалното министерство е сключило договори с кметовете за набиране на приемни семейства в размер на 15 млн лева.
Предстои МРРБ да сключи договори с 62 общини за изграждане на центрове от семеен тип в размер на 106 млн. лева.