Италианците стенат под бремето на данъчните увеличения. Не и църквата обаче, която се радва на данъчни привилегии. Правителството засега не смее да ги докосне, възмущението обаче расте. Вижда ли се краят на привилегиите?
В интернет бе разпространено видео, заснето със скрита камера. Член на италианска радикална партия влиза като посетител в миланския дом за възрастни католически свещеници Casa del Clero и заснема клип. От него става ясно, че домът дава подслон не само на възрастни божи служители. Жена от ордена обяснява, че стаите за гости са предназначени предимно за многобройните поклонници и други пътуващи.
Този репортаж разбуни духовете в Италия. Той доказва, че домът Casа del Clero печели добри пари от наеми, а не плаща никакви данъци. Това е скандал, смята секретарят на радикалната партия Марио Стадерини. "Според италианското законодателство църквата не плаща общински данъци за сградите, които служат за религиозни цели. Сградите обаче, от които се печели, също се ползват с данъчни привилегии. Представители на църквата непрекъснато повтарят, че обвинението за привилегии е долно злословие".
Хитрата сврака...
През 2005 година правителството на Берлускони реши, че католическата църква не трябва да плаща данък собственост за сгради - една привилегия, която според радикалите пести на църквата над 1.5 милиарда евро. Католическата епископска конференция от своя страна говори за няколко стотици милиони евро. "Този данъчен подарък ни позволява да поддържаме в цяла Италия домове за възрастни, детски градини и безброй други социални институции. Само с църковния данък ние не можем да се справим. А полза от това имат всички италианци, независимо дали са католици или не", казва дон Марио Кастеле от епископската конференция.
Правителството на Проди беше ограничило "данъчния подарък" до тези недвижими имоти, които "не служат изключително за комерсиални цели". Това е много разтеглива формулировка, смята еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния. Той заплаши Италия с наказателна процедура за нарушаване на принципа на лоялна конкуренция. Това се отнася предимно за клиники и хотели в сгради на католическата църква. Все повече църковни общности и епархии дават под наем използвани за религиозни цели сгради на инвеститори, които строят хотели и плащат наем. Единственото условие да не се плащат данъци за комерсиално ползваните имоти е наличието на параклис, където може да се отслужват литургии. Това обяснява защо в Рим постоянно се появяват нови 4 и 5-звездни хотели със собствен параклис или дори църква.
... и с двата крака!
За Джузепе Росчиоли, президент на римското сдружение на хотелиерите, няма никакво съмнение: тук става въпрос за нелоялна конкуренция. Според него е крайно време правителството да вземе някакви мерки. "Добре, че медиите най-сетне обърнаха внимание на проблема", казва той.
Ватиканът и епископската конференция са подложени на силен натиск. И то точно сега, когато гражданите трябва отново да затягат коланите заради окаяното финансово положение на държавата. По този повод Тарчисио Бертоне в качеството си на втори държавен секретар на Ватикана заяви: "Общинските данъци върху недвижими имоти са деликатен проблем, който трябва да са разгледа задълбочено". Експертите виждат в това изявление първа стъпка на църквата в посока частичен отказ от данъчните привилегии върху имотите на католическата църква.