На скалата на туристическите предизвикателства Непал заема най-високото място.
То безусловно му е отредено заради Еверест – покрива на света, с неговите магични 8848 метра. Тук въздухът не поддържа живота, а стръмните ледени склонове бучат заплашително от грохота на лавините. Смразяващото величие възцарява в съзнанието усещане за вечността.
В най-голямата планинска система на земята – Хималаите, се издигат още седем осемхилядника. Една десета от площта на Непал е разположена над 5000 м надморска височина – земя на вечна зима и лед. Само на 150 км южно обаче, снегът е непознат, слънцето изгаря, а сред тропическата растителност се разхождат тигри, слонове и носорози...
През пролетния и есенния туристически сезон хиляди чужденци пристигат в столицата Катманду. Този живописен град представлява невероятно струпване на паметници на културата и изкуството. Неописуема смесица от хиндуистки и будистки храмове, пагоди, молитвени знамена, свирещи рикши редом със съвременни магазини и широки асфалтирани улици. Официалната религия в Непал е хиндуизмът. Държавният глава е кралят, който се почита като превъплъщение на бога Вишну. Будистите са по-малобройни като численост, но те основателно изпитват особена гордост.
Център на будизма е манастирът Тенгбоче, който изненадва с дървета и зелена трева вместо камъни и лед.
Днес Хималаите са достъпни дори за хора, не дотам подготвени физически. Но какво ще разберете от гостуването си в планината на боговете, ако не усетите въздействието й, като положите физическо усилие. Пътуване за истински ентусиасти е подготвила туристическа агенция Romantic Holidays.
Кратък полет със самолет ви отвежда до Лукла, откъдето трекът започва. Намче Базар (3442 м) е първата спирка, необходима за аклиматизация към по-високите части, докато се наслаждавате на цветния и живописен пазар. Селищата, в които ще отседнете, са населявани от местните шерпи, известни със своята топлота и отзивчивост.
В следващите дни се пристига в Тенгбоче, където се намира най-високият будистки манастир в света (4100 м). Това място е известно сред фотографите като най-доброто за снимки на Еверест и околните върхове. На следващия ден се върви до Пангбоче (3860 м), където е предвиден още един ден за аклиматизация.
Трекът продължава до Лобуче (4930 м), откъдето започва изкачването към базовия лагер на Еверест (5450 м) и Кала Патар (5550 м). Тези дни ще отбележите триумфа на вашите усилия, а те ще бъдат възнаградени с най-добрите гледки към връх Еверест, ледника Кхумбу и още многохилядници.
Ще спите една нощ на базовия лагер на Еверест и ще имате възможност да посрещнете изгрева на слънцето над връх Еверест. Това е и най-високата точка. От нея започва слизането обратно до Лукла и Катманду. Преходите са от 4 до 6 часа дневно и се изисква добра физическа тренираност за пешеходна активност.
И не забравяйте – всеки, докоснал се до едно от най-загадъчните кралства на Изтока, не е същият при завръщането си.