Според първоначалната информация силата на труса беше 6.6 по Рихтер. Изтеклите през последните няколко часа данни от кореспондента на БНР в Москва променят подреждането в класацията на най-силните отчетени подобни природни бедствия. Откакто съвременната наука се занимава с този проблем, регистрираното днес земетресение дели първото място с чилийското земетресение от 1960 година, което също е регистрирано като 9.5 по Рихтер.
Трусът е усетен във всички републики в Сибир. Въпреки студа от минус 30 градуса много хора са прекарали нощта на открито, опасявайки се от нови трусове. Епицентърът на труса е в Каа-Хемски район, на 100 км източно от град Кизил.
Руският министър на извънредните ситуации Сергей Шойгу проведе извънредно съвещание, на което заяви, че подобно земетресение в Тува не е регистрирано за цялата история на сеизмичното наблюдение в региона, предаде РИА "Новости". Според Шойгу, който е родом от Тува, липсата на разрушения и жертви е истинско чудо. Въпреки това в републиката, която се намира до границата с Монголия, беше обявено извънредно положение.
В помощ на жителите на засегнатите райони бяха изпратени специализирани самолети и спасители в очакване на евентуални мощни вторични трусове. Според специалистите обаче сеизмичната активност е започнала да затихва.
По предварителна информация няма жертви, също така няма разрушения на инфраструктурата, съобщи Министерството на извънредните ситуации на Русия.
В сряда бяха проверени пътища, мостове и електропроводи, но не бяха открити повреди. Съобщава се само за напукани стени и паднали мазилки в някой жилищни постройки. Училищата и детските заведения са затворени.