Изявление в подкрепа на Българската православна църква разпространиха днес писатели, университетски преподаватели и журналисти.
Има православие, има България. Без Българската православна църква българският народ и българската държава нямат бъдеще, се казва в изявлението на интелектуалците до медиите, цитирано от "Фокус". Авторите на обръщението се определят като "огорчени и възмутени от интригите и нечистоплътните атаки срещу светата Българска православна църква".
Според тях "набира скорост една зловеща тенденция – да се обругава всичко, което е изконно българско, всичко, което напомня за великите традиции на националната ни идентичност и култура".
"Отродителската психология се прокламира като едва ли не първо условие за приобщеността ни към Европейския съюз от политици и за жалост от някои медии. С отблъскващи манипулации се прави опит да се подменят фундаментални ценности, каузи и национални цели. Преследва се подлата цел достойните архиереи, които защитават православието и отечественото достойнство и чест, да бъдат принизени в очите на паството", се казва още в изявлението.
"Целта е ясна – лесно се управлява стадо, чиито духовни пастири са разпилени или компрометирани. А всеки разумен човек в България знае, че най-голяма заслуга за оцеляването на отечеството през последните хиляда и сто години има именно Българската православна църква. През това хилядолетие, наситено с върховни изпитни и потресения, истинският защитник и самоотвержен пазител на българското е било именно православието", пишат интелектуалците.
Знаем, че това никак не е случайно, а е премерено и добре организирано действие срещу всичко свято и скъпо за българите и християните. Нека не се поддаваме на това зло, което ще ни донесе нови злини и страдания. Днес повече от всякога е необходимо да пазим единството на църквата, а също и чистотата и силата на светото православие, за да бъдем по-силни и по-уверени в преодоляването на тежките изпитания, които ни се налага да изтърпим.
В навечерието на Нова година Светият синод разпространи становище, в което заклейми сурогатното майчинство. Позицията на църквата беше поискана от депутати във връзка с предстоящото обсъждане на законопроекта за заместващото майчинство, внесен от депутатката Калина Крумова.
Преди това полемика в медиите предизвика искането да бъдат отворени досиетата на свещениците, а също и появата на Варненския митрополит Кирил с писател, академик
Ангел Гълъбов – академик, вирусолог
Андрей Пантев – професор, историк
Борислав Стоев – художник, професор
Васил Проданов – философ, член-кореспондент
Венцеслав Кисьов – професор, актьор и поет
Георги Бакалов – историк, професор
Георги Марков – историк, академик
Дамян Дамянов – професор, член-кореспондент
Дора Бонева - художник
Стефан Драгостинов – професор, композитор
Иван Юхновски – академик, химик органик
Иван Маразов – професор, изкуствовед
Иван Гайтанджиев – журналист, посланик
Иван Гранитски – писател, литературен критик, издател
Ивайло Мирчев – професор, художник
Константин Косев – академик, историк
Красимир Спасов – професор, режисьор
Любен Зидаров – художник, професор
Любомир Левчев – поет
Панко Анчев – литературовед, почетен доктор на Литературния
институт "М. Горки" - Москва
Пенко Русев – филмов продуцент
Славчо Вълчанов – професор по богословие
Тихомир Стойчев – експерт по национална сигурност
Хайгашот Агасян – композитор.
източник: dnevnik.bg