Консултантският хонорар на Ахмед Доган за "Цанков камък" все още е обект на вниманието на прокуратурата.
Парламентарната комисия за борба с корупцията иска от прокуратурата информация докъде е стигнало разследването по прословутия консултантски хонорар за "Цанков камък", получен от лидера на ДПС Ахмед Доган, пише в. "Сега".
Това съобщили пред вестника депутати от комисията. В началото на годината Върховният административен съд (ВАС) постанови, че Доган не е в конфликт на интереси заради четирите консултантски договора, по които получи рекордния хонорар от 1 млн. евро. Все още обаче тече разследване за извършено престъпление. До сега се знаеше, че държавното обвинение разследва дали има пране на пари. Според депутати обаче друга хипотеза пред прокуратурата е злоупотреба с държавни средства. "Сега" изпрати запитване до прокуратурата на какъв етап е разследването, но до момента отговор не е получен.
След едно от последните заседания на парламентарната "Антимафия" депутатите обясниха, че не са доволни от взаимодействието и комуникацията с няколко институции, сред които държавното обвинение, Националната агенция по приходите (НАП) и др. Те бяха категорични, че не са получили отговор по множество сигнали за корупция. Вече е пратено писмо и се очаква след Нова година да има среща между комисията и представители на тези институции. В писмото се пита и за развитието по казуса "Цанков камък".
За хонорара на Доган се разбра от неговите декларации пред Сметната палата за 2008 и 2009 г. Впоследствие стана ясно, че парите са платени от Институт по строителство и минно дело АД, което е дъщерно на "Минстрой холдинг", част от бившата "Мултигруп", с която Доган от години поддържа близки отношения.
ВАС не уважи искането на парламента и прокуратурата хонорарът да бъде конфискуван в полза на държавата, а Доган - глобен с между 1000 и 3000 лв. Съдиите постановиха, че неточното, непълно или невярно съдържание на подадената декларация не е конфликт на интереси. Сред основните мотиви на съда бе, че договорите на Доган са от 7 януари 2008 г., а законът за конфликт на интереси влиза в сила едва на 1 януари 2009 г. Въпреки че по-голямата част от хонорара - 1.35 млн. лв., е платена след това, за съда плащането е само елемент от договорите.
Комуникацията между прокуратурата, приходната агенция и комисията за борба с корупцията винаги е вървяла много трудно. В миналия мандат на парламента на няколко пъти мистериозно изчезнаха писмата до НАП, свързани с темата за имотите на Доган. През август 2010 г. приходната агенция приключи ревизията на Доган, хората и фирмите, които имат отношение към петте луксозни имота, свързани с него, наредена от прокуратурата. Държавното обвинение обаче я върна с допълнителни въпроси, по които отговори все още няма.