Очаквам 1500 незаконни сгради да бъдат съборени тази година, а 10-те сгради на "Златна перла" ще са едни от първите, които ще бъдат премахнати, сигурна съм, че до лятото няма да ги има. Това заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова в сутрешния блок на Би Ти Ви.
Казусът с незаконното ваканционно селище "Златна перла" се развива още от 2006 г. и въпреки решението на петчленен състав на Върховния административен съд, че постройките за незаконни, те все още стоят на брега край Варвара.
Министър Павлова съобщи още, че през 2011 година са съборени над 1300 незаконни сгради, а за тази година вече има 600 влезли в сила решения за премахване на незаконни постройки. Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) не дели сградите на малки и големи, фактите говорят че не събаряме само бараки, декларира още министърът.
Попитана отстъпило ли е правителството в случая с исканията на "Витоша ски" - ски писти да могат да се строят и без промяна в предназначението на земята, министърът отговори, че това е "правилно решение в подкрепа на развитието на ски-туризма в България". "Не смятам, че това е проблем. Ние трябва да развиваме ски-туризма, спа-туризма, културно-историческия туризъм, а не само алкохолния туризъм, както казват някои колеги", поясни тя намерението на кабинета.
Министър Павлова Искрено се надявам да не е зломишлено, а просто стечение на обстоятелствата". Каза още, че е последния човек, който иска да се кара с когото и да било, "още по-малко с колеги, археолози, с които трябва да свършим работа".
Повтори аргументите си - че изненадващо се появяват археологически обекти по трасета от магистралата, които вече са проверени от специалистите и че "се опасявам да не плащаме два пъти за едно и също нещо". Даде отново и примерите си, че археолозите искат различно финансиране за обекти - някои стрували 40 хиляди лева, а други- 350 хиляди. "За следващата година имаме предвидени 5 милиона за археология, дано да ни стигнат", допълни Павлова.
Павлова коментира и реакцията на археолозите, че те информират министерството навреме, но то не реагира на сигналите им за обекти. Археолозите например отдавна са сигнализирали, че на ЛОТ 2 на "Струма" има 12 обекта, но все още очакват реакция. Павлова обясни, че по този ЛОТ тепърва се прави тръжна процедура за идеен проект, а едва когато той е възложен, може да се сключи и договор с археолозите за разкопки.
Министърът обяви още, че се надява тази година магистрала "Тракия" вече да е факт и пътуването до морето да е по-бързо. "До 1 юли да са готови ЛОТ 2, 3 и ЛОТ 4 до петолъчката на Ямбол, това е целта ни", заяви министърът.
източник: dnevnik.bg