Част от общо 122 ферми за кокошки за яйца в страната ще затворят заради новите европейски изисквания за клетките на птиците. Това обявиха от пресцентъра на агенцията по храните (БАБХ), която е започнала проверка на птицефермите в страната. До вчера е било установено, че 19 обекта все още използват конвенционалните тесни клетки за кокошките, казаха от агенцията. Някои от тях имат предписание да монтират нови клетки, а други са представили график за закриване – те ще спрат работа, а животните ще отидат в птицекланици. Проверките на обектите ще продължат и следващите дни.
От агенцията отказаха да съобщят кои ферми ще спрат, с аргумент, че това е търговската тайна, която нямали право да огласяват. Затварянето на някои обекти ще отнеме поне около месец, понеже кланиците не можели да поемат всички птици наведнъж, прогнозираха оттам.
Евродирективата за отглеждане на кокошки носачки задължава производителите площта на клетките да е минимум 750 кв. см при досегашен минимум 550 кв. см по българското законодателство. Разликата се равнява на 1/3 лист с формат А4. Клетките трябва да отговарят на още няколко нови условия – да са снабдени с гнездо за мътене, постеля за кълване и ровене, както и "кацалки", на които трябва да се падат поне 15 см дължина за всяка кокошка. Така птиците ще могат да изпълняват естествените си ритуали, за които конвенционалните "батерийни" клетки са непригодни и се считат за нехуманен начин на отглеждане.
Новите изисквания касаят единствено клетъчно отглежданите кокошки. За останалите методи – подово отглеждане и т.нар. "свободни" кокошки, които имат достъп до много повече пространство, включително на открито, остават досегашните регламенти. Начинът на отглеждане се отбелязва в маркировката на яйцата в магазините – при клетъчните кокошки тя започва с цифра 3, при подово отглежданите – с 2, а при свободните –Ангелов", която има три ферми с общо около 100 000 птици и "Консорциум Агробизнес" с 4 000 кокошки. Единствено те имат право да маркират яйцата си с "1", но въпреки това в търговските вериги все още се продават и яйца на други производители с такава маркировка. От агенцията по храните казаха, че в момента регистърът на птицефермите се актуализира във връзка с новите изисквания. Оттам припомниха също, че глобата за подвеждаща информация в опаковките на яйцата за фирмите е 500 – 1000 лв. при първо нарушение.
Евродирективата е от 1999 г., но влизането на изискванията за клетъчното отглеждане бе отложено с 12 години. Въпреки този срок много от страните в ЕС, в това число и България, все още не са изпълнили задължението си. По данни на Европейската комисия, около 51 млн. кокошки в ЕС все още се отглеждат по стария, нехуманен метод. Миналата есен Комисията обяви, че новите правила няма да се отлагат повече и след 1 януари ще започне наказателни процедури срещу страните, които изостават, защото забавянето им би поставило техните производители в превилигировано положение спрямо останалите, които са инвестирали в уголемени клетки.
източник: dnevnik.bg