Лидерите на Германия и Франция продължават да настояват за въвеждането на данък върху финансовите транзакции в ЕС, стана ясно от съвместната пресконференция на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози днес в Берлин. Двамата лидери обявиха, че планът за този данък ще бъде готов до срещата на министрите през март, съобщава вестник Guardian в своя блог, в който отразяваше пресконференцията на живо.
Саркози смята, че данъкът трябва да бъде наложен, за да се даде пример и на други държави. Той обеща подробности за него да бъдат представени до края на януари.
Германският канцлер обобщи, че разговорите за фискалния пакт "позитивно напредват". Според Саркози подробностите ще бъдат уточнени през следващите дни, за да бъде подписан той на 1 март. Меркел добави, че подробности от пакта може да бъдат договорени още в края на януари.
На пресконференцията Меркел заплаши Гърция, че времето й изтича. Германският канцлер призова Атина възможно най-бързо да се договори с частните си кредитори за орязване на дълга, в противен случай Гърция е заплашена да не получи следващия транш от международната помощ. Без този транш Атина няма да може да плати дълг в размер на 14 млрд. евро, чийто падеж е през март, и де факто ще фалира.
Въпреки заплахата Меркел вярва, че Гърция ще остане в еврозоната.
"Целта ни е нито една страна да не напусне еврозоната", каза Меркел
От началото на пресконференцията еврото постепенно поевтиняваше, отбелязва Guardian, като спадът се засили след заплахата на Меркел, че Гърция може да загуби следващия пакет от международната помощ, ако не постигне с кредиторите си споразумение за "орязване" на дълга, отбелязва Guardian.
Във вторник Ангела Меркел ще се срещне в Берлин с директора на МВФ Кристин Лагард в Берлин. Една от обсъжданите теми ще бъде именно Гърция, уточни Меркел.
Непосредствено след пресконференцията преобладават коментарите, че тя не е отговорила на очакванията за решителни мерки. Принципната договореност за въвеждането на данък върху финансовите транзакции, постигната от лидерите на Франция и Германия, вероятно ще задълбочи разногласията с Великобритания, чийто премиер в неделя обяви, че ще наложи вето върху въвеждането на данъка в ЕС, ако той не бъде възприет във всички останали страни.