България е първенец сред държавите от ЕС по електронно преброяване. Това е записано в доклада за дейността на Националния статистически институт (НСИ) през 2011 г. Отчетът и програмата за работата на института през 2012 г. ще бъдат обсъдени от правителството днес.
В България 41,2% от преброените граждани са направили това през интернет. Този резултат нарежда страната на първо място сред европейските държави, обявили данни за електронно преброяване до момента, пише в доклада на НСИ, представен от пресслужбата на кабинета.
Преброяването на населението и жилищния фонд през 2011 г. беше първото, проведено в България според правилата на ЕС, и за първи път се извърши преброяване по интернет чрез електронен въпросник. НСИ отчита, че окончателните данни от него са обявени в безпрецедентно кратки срокове – още в рамките на същата година, докато в останалите държави членки се планира това да се случи най-рано в края на 2012 г.
Преброяването се проведе от 1 до 28 февруари 2011 г. и според данните от него към 1 февруари 2011 г. населението на България е 7 364 570 души. Намалението в последния 10-годишен период е с 564 331 души, или с 0,7% средногодишно. Две трети от намалението на населението се дължи на отрицателния естествен прираст, а една трета – на външната миграция. Съотношението жени/мъже е 51,3% към 48,7 на сто. Запазва се и тенденцията на урбанизация – в градовете живеят 5 339 001 души. Най-голям по брой население е област София (столица), в която са 17,5% от населението на страната, а най-малка е област Видин с 1,4% от населението.
През м.г. най-търсени са били данните на НСИ в областите "Население и жилища", "Заетост и безработица" и "Пазар на труда – наети и работна заплата", следвани от "Услуги – търговия, транспорт, строителство, туризъм и др.", "Цени и инфлация" и "Социални статистики". За цялата година НСИ е провел 218 статистически изследвания.
Сред приоритетите в Националната статистическа програма за 2012 г., която Министерският съвет приема днес, са внедряването на нови комбинирани методи за събиране на данни и ефективно използване на административните източници за статистически цели. В документа са включени 270 дейности, вкл. изследвания в различни области, развитие на статистическата инфраструктура и др.
източник: dnevnik.bg